Zpravodaj ČRo v Japonsku: Čeští novináři nebyli ozářeni
Celý svět se právě nyní ptá, zda se v Japonsku naplní nejčernější scénáře. Kritická situace je především v elektrárně Fukušima. Největší nezabezpečí teď představuje čtvrtý blok. Ten byl sice už před zemětřesením mimo provoz, stále se v něm ale nachází žhavé vyhořelé palivo. Dávky radiace v okolí elektrárny klesají. I tak ale mají lidé strach z ozáření.
„My nejsme zařízení, které by vás vyšetřilo. Pacienty jako vy prostě nepřijímáme,“ zněla odpověď jednoho z lékařů tokijského zařízení specializujícího se na rakovinu na mou otázku, zda by nám nezměřili množství radiace.
Celou cestu od města Sendai jsme se spolu s ostatními novináři uklidňovali, že se už brzy dozvíme, na čem jsme, nakonec ale přišla takováto ledová sprcha.
Reportáž zvláštního zpravodaje v Japonsku Roberta Mikoláše z tokijské nemocnice, kde se spolu s kolegy podrobil kontrole ozáření.mp3
„Byli jsme dva dny ve Fukušimě, u jaderné elektrárny a poté i v oblasti Sendai, kde došlo k další z explozí v reaktoru a do vzduchu se vznesl radioaktivní mrak,“ snažil jsem se mu ještě vysvětlit naši situaci i obavy. Přesto se zdálo, že marně.
„Nejsme takovou nemocnicí, léčíme pouze lidi s rakovinou,“ opakoval stále dokola. Vypadá to beznadějně, a tak spolu s kolegy, Honzou Šibíkem, Lucií Suchou a Davidem Neffem řešíme, co dál.
„Jeli jsme sem takovou dobu a úplně zbytečně,“ říkají svorně.
Nikdo z nás se ale nechce smířit s nevědomostí. Mezitím k lékaři přiběhl jeden z jeho asistentů a oznámil mu, že právě přivezli dvacet ozářených zaměstnanců z jaderné elektrárny ve Fukušimě. V tu chvíli se vše změnilo a doktor zcela obrátil.
„Kde všude jste byli, ukažte mi to na mapě. Ve Fukušimě, Sukagawě, v Sendai. Tak to je dobré,“ snaží se nás uklidnit s tím, že jsme se nenacházeli v té nejohroženější zóně, tedy pět kilometrů od reaktorů, ani v té evakuační, tedy v okruhu 30 kilometrů, ale zhruba na její hranici.
„Museli byste pracovat s dělníky uvnitř elektrárny, abyste byli ozářeni. Nyní nám jich přivážejí dvacet a budeme je samozřejmě ošetřovat ve speciálních oblecích i k tomu vybavené místnosti. Dostanou i jodové tablety, které jinak lidé žijící mimo evakuační zónu nedostanou, protože je skutečně nepotřebují. Vláda je slibuje, ovšem spíše tím chce ukázat, že je připravena na všechno,“ vysvětluje.
O chvíli později nás tak bez obav zkontroluje holýma rukama. Přístroj přikládá nejprve k rukám, pak ke krku a ke končetinám. Změří i oblečení a techniku. Hodnoty jsou maximálně dvakrát větší oproti běžné normě, tedy ani životu nebezpečné ani zdraví škodlivé.
Kámen nám všem spadl ze srdce, přesto poslední vývoj ve Fukušimě je více než hrozivý a všichni doufají, že se ty nejčernější scénáře nenaplní.
„Pokud by došlo k výbuchu jako v Černobylu, v okruhu 200 kilometrů by pravděpodobně všichni zemřeli a Tokio je od Fukušimy vzdálené pouhých zhruba 250 kilometrů,“ dodává.