Živnostník v Ohiu nalezl poklad, na své si ale nepřišel
Najde-li poctivý nálezce poklad, může obvykle počítat aspoň s deseti procenty jeho hodnoty. Ale nemusí to být vždycky pravda. O tom se přesvědčil stavebník v americkém Ohiu. Podrobnosti připravil zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.
Jistý Bob Kitts - stavitel a živnostník - opravoval před časem spolužačce dům na břehu Erijského jezera ve státě Ohio. Když boural zeď koupelny pocházející z 20. let minulého století, zjistil, že je zdvojená a v dutině našel dvě poměrně velké plechové krabice natřené nazeleno. Po otevření se nestačil divit - obě byly doslova napěchované bankovkami.
A protože je živnostník Kitts poctivec, hned o svém nálezu volal spolužačce a majitelce domu Amandě Reecové. Společně peníze přepočítali a zjistili, že je to 182 tisíc dolarů. Jak se později ukázalo, v domě je schoval někdejší majitel a bohatý podnikatel Patrick Dunne v době velké hospodářské krize, kdy krachujícím bankám nebylo co věřit.
První problém nastal, když se Bob Kitts a Amanda Reecová nedokázali dohodnout na tom, podle jakého klíče si peníze rozdělí. Kitts chtěl 40 procent, jeho bývalá spolužačka to viděla tak na 10 procent.
Vzhledem k tomu, že se s nálezem netajili a dokonce se s ním nechali vyfotografovat pro noviny, obdrželi zanedlouho upozornění od právníka zastupujícího rodinu původního majitele peněz Patricka Dunna.
Řeč je o Americe a asi proto nepřekvapí, že když Reecová s Kittsem váhali s předáním byť i části nalezeného pokladu potomkům podnikatele Dunnea, vysloužili si soud.
Jenže i Dunneových příbuzných, kteří si dělají nárok, se zakrátko našlo plných 21. Už teď je jisté, že se nějakým způsobem bude 182 tisíc dolarů mnohokrát dělit a na své si určitě přijdou i právníci. Všichni tak dostanou jen zlomek původní částky. S tím živnostník Kitts a Amanda Reecová určitě při počítání peněz nepočítali.