Odbory v americkém Amazonu nevzniknou. Při hlasování na skladě v Alabamě vyhráli odpůrci
Část zaměstnanců internetové společnosti Amazon neuspěla s návrhem založit v distribučním centru v americkém státě Alabama odbory. Zatímco proti hlasovalo 1798 zaměstnanců, pro se jich vyslovilo 738, ukázalo v pátek uzavřené sčítání hlasů. Na průběh dohlížela celostátní odborová organizace zaměstnanců maloobchodu, velkoobchodu a obchodních domů (RWDSU).
K vítězství byla třeba prostá většina. Iniciátoři hlasování se chtějí proti výsledku odvolat, protože jej firma podle nich nezákonně ovlivňovala.
Biden varoval firmy, aby nebránily zaměstnancům zakládat odbory. Podle médií mluvil o Amazonu
Číst článek
Britský server BBC označil událost za historickou. V případě opačného výsledku by totiž vznikly první americké odbory v této firmě, která je v USA druhým největším zaměstnavatelem. V Evropě se už zaměstnanci tohoto giganta internetového obchodu v odborech sdružují, a to v Česku.
Hlasy se sčítaly v Birminghamu ve státě Alabama. Zástupci Národní rady pro pracovní vztahy počítali každý hlas ručně.
Předseda RWDSU Stuart Appelbaum v tiskovém sdělení ve čtvrtek signalizoval, že pokud hlasování nedopadne ve prospěch odborů, obrátí se RWDSU jakožto celostátní odborová organizace na soud. Amazon se k tomu zatím nevyjádřil.
Souboj kampaní
„Náš systém se pokazil a společnost Amazon toho plně využila. My budeme na radu pro pracovní vztahy apelovat, aby přiměla Amazon k přijetí zodpovědnosti za jeho nezákonné a nehorázné chování v této kampani,“ uvedl Appelbaum, aniž svá obvinění doložil. „Ale abyste mě špatně nepochopili - toto je i tak důležitý okamžik pro pracující lid. Jeho hlas bude vyslyšen,“ dodal odborový předák.
Zaměstnanci Amazonu v Německu jdou do stávky. Kritizují přístup firmy k ochraně před koronavirem
Číst článek
Jak zástupci odborů, tak představitelé Amazonu zahájili před hlasováním ráznou kampaň, aby získali většinu zaměstnanců na svou stranu. Amazon ve skladu v Bessemeru například nechal vyvěsit letáky, které upozorňovaly na nevýhody členství v odborech. Svolával povinné porady, na kterých zaměstnance přesvědčoval, že být v odborech není dobrý nápad, a také připomínal, že už v Alabamě nabízí mzdu, která je více než dvojnásobkem minimální mzdy, a že k tomu ještě platí prémie. Upozorňoval také, že s členstvím v odborech jsou spojeny poplatky, které ale pracovníkům automaticky lepší pracovní podmínky nezajistí.
Hlasování pracovníků distribučního centra Amazonu v Alabamě přilákalo pozornost celostátních i zahraničních médií. Ve prospěch zaměstnanců se vyjadřovali profesionální sportovci, hvězdy Hollywoodu i prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu. Za 26 let existence Amazonu je to teprve podruhé, co jeho američtí zaměstnanci hlasovali o návrhu založit odbory. V roce 2014 se proti podobnému návrhu vyslovili zaměstnanci skladu ve státě Delaware.