Zahraniční tisk píše o druhém korejském summitu
Na konec srpna v Pchjongjangu připravuje druhý summit prezidentů severní a jižní Koreje. Podobná vrcholná schůzka ale není první, naposledy se hlavy obou Korejí sešly už před sedmi lety a nenaplnil se ani jeden závazek, ke kterému se tehdejší šéfové států zavázali. Není možné, že i nadcházející summit vyzní na naprázdno?
To je téma třeba pro rakouský tisk. Podle něj summit pomůže jedině Severní Koreji, která manévruje kolem slibu zastavit jaderný program výměnou za humanitární pomoc a topný olej.
Od summitu nelze očekávat žádné výsledky. Spíše naopak K vyjednávací taktice severu patří finty, které mají zmást protivníka, píše list Der Standart a připomíná, že Severní Korea sice pozastavila reaktor v Jongbjongu, ale neodstranila zatím osm tisíc zastaralých palivových tyčí. Svět se musí připravit na to, že Severní Korea se sama od sebe jaderné bomby nezřekne. A stále ustupování není ten pravý lék na tuto nemoc, píše list.
V Číně začalo odpočítávání posledního roku do začátku letních olympijských her. Na slavnostní show v centru Pekingu, na náměstí Nebeského klidu, slíbili čínští představitelé světu, že půjde o nejvelkolepější hry v historii. V podobném duchu se vyjadřují i dnešní čínské noviny, které pročítal náš zpravodaj v Pekingu Robert Mikoláš.
V Kábulu se dnes má sejít velká rada afghánských a pákistánských kmenových vůdců, kteří chtějí posílit důvěru mezi oběma zeměmi a především se společně pokusit utlumit vliv Talibanu a začít bojovat proti jeho vlivu.
A právě situace v Afghánistánu je tématem australského deníku The Age. Ten si všímá toho, že ústřední vláda a spojenci kontrolují Kábul a maximálně několik větších měst. Kábul je plný vojáků a humanitárních pracovníků z 36 států. Téměř všichni jsou oficiálně zapojeni do zajištění bezpečnosti a obnovy, ale žádný nemůže vyjet mimo hlavní město. Deset tisíc pracovníků nevládních organizací proměnili Kábul v Klondike v době zlaté horečky. Utrácejí obrovské sumy cizích peněz, a to hlavně pro sebe, píše The Age.