Zahraniční tisk o stávce slovenských zdravotníků
O čem jsou dnešní komentáře v zahraničním tisku? O stávce slovenských zdravotníků, výzvách k rezignaci amerického ministra obrany Donalda Rumsfela, ruské deníky píší o chystané amnestii v tamních žalářích, a nakonec se podíváme na jeden kuriózní případ o neexistujících šesterčatech.
Slovenští lékaři a další zdravotníci stávkují už déle než týden a do sporu se nejnověji vložil i soud. Jak tento krok komentují slovenská média? Stávkujícím zdravotníkům soud včera zasadil ránu, když předběžným opatřením nařídil lékařům poskytovat v plném rozsahu zdravotní péči. Jejich demonstraci tak postavil mimo zákon, píše deník Pravda.
Předběžné opatření soudu by snad mohlo otřást i největšími optimisty z řad stávkujících, myslí si další deník SME. Cesta, po které je vedou jejich odborářští bossové, očividně nevede k cíli. Zdravotníci by měli mít ve svém čele někoho, kdo jejich odhodlání nepromrhá, kdo rozumí ekonomice a fungování systému zdravotnictví. Stávkující poukázali na oprávněnou frustraci, soudí list. Zatím ji ale jen ventilují do prázdna, protože jejich mluvčí formulují nesprávné požadavky. Riskují tak, že na dlouhý čas promarní jedinečnou příležitost ke změně, uzavírá deník SME.
Už šest amerických generálů ve výslužbě vyzvalo ministra obrany Donalda Rumsfelda, aby odstoupil. Důvodem je vývoj v Iráku. Našel ministr zastání třeba u amerických komentátorů?
U těch z deníku Washington Post rozhodně ne. Generálové tvrdí, že Rumsfeld ignoroval plány na kterých Pentagon léta pracoval, a jako jeho šéf je teď zodpovědný za chaos panující v Iráku, píše list. I když na veřejnosti vystupují jen penzionovaní generálové, stejný názor sdílí i důstojníci v aktivních složkách. Rumsfeld by měl odstoupit, je totiž symbolem zpackané války. A pokud bude Američanům denně na očích, prohraje Bush na celé čáře nejen v Iráku, ale také na domácí frontě, soudí Washington Post.
Ruské vězně čeká amnestie. Dostanou ji jako dárek od Ruské státní dumy, která koncem dubna slaví sto let svého fungování. O amnestii dnes píší téměř všechny ruské deníky. Z jednoho z nich vybíral také náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.
A nakonec ještě ta slíbená kauza se šesterčaty. Co se stalo? Americká veřejnost je zděšena případem neexistujících šesterčat. Sarah a Kris Eversonovi obrovsky zneužili důvěru lidí, píše deník Boston Globe. Rozhlásili, že se jim 8. března narodila šesterčata, a pak už jen čekali, jak se jejich dojemná historka ujme.
V místním deníku Examiner vyšel o jejich tíživé finanční situaci článek, lidé mohli navštívit jejich webové stránky a bylo zřízeno speciální konto na podporu rodiny. Jenže žádná šesterčata neexistovala. Manželé si vše vymysleli. Podvod vyšel najevo, když se ozvaly místní nemocnice, které informaci o narození šesterčat popřely. Policie teď zkoumá, na kolik peněz si vypečení podvodníci přišli, uvádí Boston Globe.
Eversonovi mystifikovali, aby se dostali z dluhů, píše list The Kansas City Star. Těžko ale mohli někoho nadlouho obalamutit. S trojčaty by té historce možná lidé věřili déle, ale časem by se na lež stejně přišlo, myslí si deník a podotýká - údajné matce bylo v době porodu 45, a to už je dost riskantní věk na šest dětí. Oba manželé včera slibovali, že vrátí peníze, které jim lidé poslali, a za svoji mystifikaci se omluvili. Ostudu si utrhl i deník Examiner, který článek o šesterčatech zveřejnil. Šéfredaktor listu teď zkoumá, jak jeho reportéři při psaní článků vlastně postupují, dodává jiný deník - Kansas City Star.