Zahraniční noviny o prezidentských volbách ve Francii
Dnešní zahraniční tisk píše o francouzských prezidentských volbách, britských komunálních volbách, tvrdí, že rodiče vraha z Erfurtu vypovídají a také se zmiňuje o islámském nebezpečí.
Francouzské listy dnes vesměs komentují výsledky včerejších voleb.
Britská účast ve volbách do místních rad je tradičně nízká a není se čemu divit, uvádí týdeník Economist. Británie čeká na komunální reformu. Premiér Tony Blair se vždy s oblibou označoval za radikála, ale uplynulých pět let tuto jeho sebeprezentaci nepotvrzuje. Blairovi přívrženci poukazují na reformy parlamentů ve Skotsku a Walesu a na posílenou roli starostů v Londýně a v dalších městech. Připraven je také návrh na regionální shromáždění Anglie. Ale lze to označit za radikální reorganizaci?, ptá se komentátor Economistu a vzápětí si sám odpovídá: Ne! Větší počet voleb a nové parlamentní budovy nevypovídají nic o přesunu pravomocí. Co se týče peněz, Británie je centralizovanější než kdy dříve. Nezávislost místních vlád je fikcí. Tím, že místní rady dostávají tři čtvrtiny financí od centrální vlády, jsou ve skutečnosti vládními agenty. Devadesát šest procent daňových výnosů putuje přímo do státní pokladny, což je vyšší procento než v jakékoli jiné bohaté zemi. A to je důvod, proč lidé nechodí k volbám.
Rodiče devatenáctiletého masového vraha, který v Erfurtu postřílel před 14 dny 16 lidí, poprvé po tragické události promluvili. Časopis der Spiegel s nimi přináší rozhovor, který vrhá na celý případ nové světlo.
Experti na orient po 11. září vyrazili do boje - ne proti bin Ládinovi, ani proti Saddámu Husejnovi, nýbrž proti Samuelu Huntingtonovi, který před šesti lety předpověděl střet kultur, píše německý list Die Welt. Vědci se úpěnlivě snažili oprostit islám od podezření z extrémismu. Dosud však ze strany předních muslimských náboženských vůdců čekáme na slova soucitu pro pozůstalé obětí atentátu v tuniské Džerbě. Neslyšíme ani mezinárodní odsouzení těch, kteří islám zneužívají k vedení svaté války proti Západu. Měli bychom vyslovit nepohodlné pravdy, vyzývá Die Welt. K tomu stačí pohled na mapu světa. Ta ukazuje, že většina násilných konfliktů má zrod v muslimských zemích a nebo ve státech se silnou islámskou menšinou. Čtyřicet pět z 51 států, které můžeme označit za nesvobodné, jsou úplně nebo částečně muslimské. Ve všech těchto režimech je zakořeněna silná nenávist vůči Západu. Sovětskou hrozbu vystřídalo islámské nebezpečí a do budoucna musíme počítat s dalšími útoky.