Zahraniční listy o nové Evropské komisi

Nový předseda Evropské komise, Portugalec Barroso měl při výběru svého týmu stejně obtížný úkol jako jeho předchůdci, ale tentokrát se musel vyrovnat s příchodem deseti nových zemí. Britský deník Daily Telegraph připomíná, že dosud se na dvaceti resortech podílelo patnáct zemí a pět největších mělo po dvou komisařích tato výhoda po rozšíření Evropské unie zanikla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Za druhé se po ratifikaci evropské ústavy změní rozdělení moci uvnitř Unie, kde bude mít na úkor Evropské komise větší vliv rada ministrů. Žuzé Barrozo navíc přebírá funkci v době, kdy dobrá pověst jeho komise silně upadla. Když před pěti lety musel její předseda Jacques Santer resignovat kvůli zpronevěrám a protekcím, jeho nástupce Romano Prodi sliboval reformu, ale skandál s pochybnými daty evropského úřadu ukázal, že se nic podstatného nezměnilo. Komisaři se jakýkoli kritický pískot snažili rychle umlčet.

Tentokrát je snad na obzoru naděje. Šéf komise dal důležité úkoly nováčkům - jmenoval jedním ze svých náměstků zástupce Estonska a rozpočet svěřil litevskému komisaři. Obě země se projevily jako stoupenci reforem. Sám Barroso byl do předsednické funkce vybrán jako kompromisní kandidát, ale jeho proatlantické postoje, ale i fakt, že Francie a Německo neprosadily svého chráněnce Guy Verhofstada, jsou dobrá znamení těžce zdiskreditovaná Evropská komise by se mohla dopracovat k větší důvěryhodnosti.

Všechny slovenské deníky se věnují nové situaci, která nastala v souvislosti s výstavbou korejské automobilky Kia u Žiliny. Informují nejen o tom, že část pozemků koupil velký sok ministra hospodářství Pavla Ruska Marián Kočner, ale také o úmyslu šéfa resortu nabídnout automobilce jinou lokalitu. Nad děním kolem významné investice se zamýšlí komentátor deníku Pravda - vybírala z něj naše zpravodajka na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Tisk

Američané nečelí nebezpečné situaci jen v Iráku, ale i na vlastní půdě. Floridský deník Bradenton Herald píše, že místní úřady včera nařídily evakuaci půl milionu lidí a meteorologické zprávy přinášejí zlověstné varování - k centrálnímu a jižnímu pobřeží Floridy se po včerejší bouři blíží další hurikán Charley.

V celé oblasti je cítit atmosféra krize. Bratr amerického prezidenta, guvernér Jeb Bush, včera vyzval lidi, kteří nemají zkušenosti s hurikány, aby nebezpečí brali velmi vážně. Vítr může dosáhnout rychlosti 176 kilometrů za hodinu a ještě větší hrozbu představují vysoké vlny, které bouře žene před sebou. Podle některých odhadů mohou být tři až pět metrů vysoké a v takovém případě by se velká část pobřeží ocitla pod vodou.

Florida zažívá během dvou dní hned dvě pohromy - první, tropická bouře Bonnie - ji zasáhla už včera, aniž způsobila významější záplavy. A Charley se očekává během dneška. Dva současné údery tropického počasí jsou velmi neobvyklé - Florida je naposledy zažila roku 1906.

Vít Pohanka, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme