Zahraniční listy o napětí mezi USA a Čínou

V centru pozornosti světových listů je tentokrát americká politika vůči Číně, mediální magnát Silvio Berlusconi, favorit nadcházejících voleb v Itálii, či šokující zjištění o ekologické situaci v Albánii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K novému napětí mezi USA a Čínou, kdy Washington mimo jiné hodlá zamítnout uchazečství Pekingu o uspořádání Olympijských her, poznamenal švýcarský deník Basler Zeitung. Je za tím patrný nový zahraničně-politický trend USA vůči neoblíbeným vládám, píše list. Za Billa Clintona dominovaly v americké diplomacii bezmála úslužné obchodní a hospodářské zájmy. Změna cestou sbližování, znělo tehdejší heslo - s výjimkou Kuby a Iráku. Teď se zdá, jako by se část týmu nového prezidenta vracela ke koncepci známé z období studené války.

Takové uvažování se projevuje hlavně na americkém ministerstvu obrany, pro něž se zřejmě svět nadále skládá z dřívějšího i budoucího ohrožení. Sem patří i nedávno oznámené záměry Pentagonu zredukovat v rámci nové americké doktríny drasticky počet amerických raketových cílů v Rusku a zvýšit naopak jejich počet v Číně. Tím lze vysvětlit i úmysl Bushova ministra obrany Donalda Rumsfelda omezit zásadně vojenské kontakty s Čínou, připomíná Basler Zeitung.

Francouzská Liberation k osobnosti pravicově-konzervativního kandidáta pro nadcházející květnové volby v Itálii Silvia Berlusconiho uvádí: Tento mediální magnát vskutku není osoba sympatická. Italové však zřejmě rezignovali. Navzdory špatné zkušenosti s Berlusconiho kabinetem v roce 1994 jsou zjevně ochotni mu znovu padnout do náruče. Co jim ještě včera vadilo, je dnes přijatelné, protože dosavadní vládní levicová koalice se prezentuje jako strnulá, oportunistická a malodušná. Italům je však třeba položit i pár otázek: Je demokratické, že 90 procent televizních stanic by kontrolovala výkonná moc? Je vhodné volit muže, který hodlá omezit nezávislost justice? A který si pěstuje vlastní kult osobnosti? A zaměňuje své vlastní zájmy se zájmy obyvatel? Táže se závěrem francouzská Liberation.

Německý deník Die Welt informoval, že přestože právě Německo a Rakousko požadují sedmileté přechodné období pro volný pohyb pracovních sil po přijetí nových členů EU ze střední Evropy, nedostatek elektroinženýrů a dalších odborníků v oblasti informační techniky se bude v Německu v příštích letech dále prohlubovat. Chybějící dorost je v zemi naléhavým problémem a nabývá přímo dramatických rozměrů. To se nepochybně projeví v citelném oslabení a jako brzda jinak skvěle se rozvíjejícího resortu mikroelektroniky, varuje Die Welt.

Také sousední Rakousko musí podle vídeňské Die Presse do roku 2005 obsadit 165 000 nebo možná až 200 000 pracovních míst. Bude-li v rakouské ekonomice chybět jen jedno procento pracujících - a to je 30 000 osob - klesne růst hospodářské sféry o dvě procenta. Kde tedy brát pracovní síly? táže se deník a dále píše: Mezeru by podle odborníků z vídeňského institutu pro výzkum hospodářství mohli zčásti zaplnit přeškolení nezaměstnaní, kterých je kolem 60 000, a také 40 000 penzistů, žen a cizinců.

List připomíná, že EU nedávno přijala rozhodnutí, že do roku 2010 by měl být zaměstnán každý druhý z věkové kategorie 55 až 64 letých. Do roku 2005 bude třeba zapojit do pracovního procesu i 30 000 rakouských žen, u nichž ovšem bude nutno prosadit možnost daňových odpisů plateb za cizí péči o děti. Zbývá obsadit 35 000 volných pracovních míst z řad cizinců, kteří však většinou nemají potřebnou kvalifikaci, soudí závěrem vídeňská Die Presse.

Albánské děti si na zamořené půdě hrají se smrtí, nazval svůj článek britský deník The Guardian. Bývalá chemička v největším albánském přístavním městě Drač je podle nedávno zveřejněné zprávy Programu OSN pro životní prostředí jedním z pěti nejkontaminovanějších "horkých míst" v zemi. Odborníci dospěli k závěru, že všech 80 rodin žijících právě v těchto místech riskuje denně své životy. V půdě, na které si lidé zakládají zeleninové zahrádky, je koncentrace Lindanu až 500krát vyšší než úroveň, kterou by v Británii označili za vysoce nebezpečnou. Mléko od jejich krav obsahuje podle studie 100krát více škodlivin, než je bezpečnostní limit EU. Kontaminovaná je i studniční voda.

Nebezpečné chemikálie, která se tu nachází, způsobují selhání jater a ledvin a jejich rakovinu. Mezi dalšími "horkými místy", o nichž se zmiňuje zpráva OSN, jsou nepřetržitě hořící hlavní skládka odpadků u Tirany, která na hlavní město neustále chrlí dioxiny, dále ropné pole Marize, kde tvoří unikající ropa celá jezera, a špatně udržovaná ropná rafinérie poblíž města Balsh na jihu země. Všechna tato místa potřebují k nápravě situace milióny dolarů - peníze, které Albánie nemá, uzavírá The Guardian.

K návratu pachatele legendární poštovní vlakové loupeže do Británie poznamenal britský Daily Express: 71letý Ronnie Biggs říká, že se chce vrátit domů umřít. Ovšem se soucitem počítat nemůže. Po útěku z londýnského vězení před 35ti lety si žil v Brazílii jako playboy. Za své zločiny musí být potrestán. Biggs sleduje pouze vlastní zájmy: teď, kdy zestárl a peněz ubývá, doufá v milost. Jenže s Biggsem nelze jednat jinak než s ostatními zločinci. Musí si odsedět co největší část zbývajícího trestu a musí být potrestán i za útěk z vězení. Je třeba dát signál, že jeho činy a jeho chování nejsou omluvitelné, zdůrazňuje závěrem britský Daily Express.

Marika Táborská, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme