Zahraniční listy o euru a argentinském krachu
Evropské deníky přinášejí další ohlasy a úvahy k zavedení eura jako společné měny a k dalšímu možnému vývoji v Evropě. Francouzský tisk se téměř jednohlasně vyslovuje pro hospodářské upevnění Evropské unie. Listy většinou tvrdí, že další muž v čele Argentiny Eduardo Duhalde patří k politikům, které většina obyvatel kvůli jejich aroganci a neschopnosti vést řádně zemi kategoricky odmítá.
Euro potřebuje vedle centrální banky i společnou hospodářskou politiku, pokud zatím nemá svůj společný stát, napsal deník Le Monde. Banka existuje, hospodářská politika ne. Proto nemá euro dostatečnou důvěryhodnost. Od svého vzniku před třemi lety ztratilo euro vůči dolaru víc než 25% své hodnoty. Americký dolar tudíž zůstává nadále jedinou světovou "rezervní měnou".
Už 48 hodin je svět jiný, jako by Evropa začala konečně existovat, píše konzervativní "Le Figaro": Arabové a Asijci zapomínají na její zahraničně-politickou slabost a náhle závidí Evropanům jejich jednotu. Amerika se svým "dolarovým králem" sleduje toto dění velmi pozorně. A Británii to vzalo dech: Euro oslabuje britskou libru a vyvolalo na druhé straně kanálu La Manche prudkou debatu. Tyto příznaky by měly politiky starého kontinentu povzbudit k tomu, aby odhodili poslední zábrany směrem k ekonomicko-politické Evropě, uzavírá Le Figaro.
Dnešní Irish Independent se ale na druhé straně domnívá, že vstup Velké Británie do eurozóny není otázkou nejbližších let. Z listu cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Dublinu Jiří Hošek.
Milánský Corriere della Sera konstatuje, že "dolar je nadále pán a mistr světa". Pro USA dolar znamená, že jsou vojenskou supervelmocí, mají superdynamické hospodářství, které přitahuje investiční kapitál. Amerika je politicko-ekonomicko-institucionální maják, který vzbuzuje natolik důvěru, že zajišťuje už 50 let dolaru nespornou roli vedoucí měny, vhodné pro nákup ropy a schopné ochránit USA před jakoukoli krizí. Za eurem se však skrývají stále ještě známá trápení: evropský kontinent je pořád zaměstnán svým nekončícím procesem integrace, kdy se partneři nedokáží shodnout o věcech společné obranné a zahraniční politiky. Ba ještě víc: Za eurem se krčí ekonomika, která zcela určitě nemá stejnou dynamiku jako hospodářství americké, píše závěrem Corriere della Sera.
Vídeňská Die Presse si úvodem své poznámky k situaci v Argentině klade otázku, zda tam v osobě nového prezidenta, peronisty Eduarda Duhalde-ho neudělali kozla zahradníkem. Nový prezident představuje podle listu politiku, která 37 milionovou Argentinu uvrhla do současné krize. Jako guvernér Buenos Aires navršil Duhalde největší hromadu dluhů ze všech 23-ti provincií, píše Die Presse.
Také haagský De Telegraaf poznamenává, že Eduardo Duhalde patří k politikům, které většina Argentinců kvůli jejich aroganci a neschopnosti vést řádně zemi kategoricky odmítá. Proto voliči před dvěma lety zabránili Duhaldeovi, aby jako špičkový kandidát Peronistické strany vstoupil do prezidentského paláce, a dali přednost Fernando de la Rúovi z radikální Občanské unie.