Žádné židovské osady rušit nebudeme, vzkázal Netanjahu. Odsouzeníhodné, odpovídají Palestinci
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nikdy nedopustí, aby byly zrušeny židovské osady na okupovaném území Západního břehu Jordánu. Šéf izraelské vlády to řekl u příležitosti slavnostního ceremoniálu v židovské osadě Barkan na severu palestinského území. Ceremoniál se uskutečnil v pondělí večer a v úterý o něm Informovala agentura AP.
„Judea a Samaří (biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu) zaznamenávají velké pokroky v rozvoji... Vrátili jsme se sem napořád... Žádné rušení osad na území Izraele se konat nebude,“ řekl Netanjahu.
Výrok izraelského premiéra si vysloužil hlasitou kritiku Palestinců, kteří vyzvali administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ho odsoudila. Odmítavě se k výroku šéfa izraelské vlády vyjádřil také generální tajemník OSN António Guterres, který v úterý navštívil palestinský Ramalláh poté, co se v pondělí setkal s Netanjahuem osobně. Guterres zopakoval, že mezinárodní společenství nesouhlasí s budováním izraelských osad, a zdůraznil, že „řešení v podobě vytvoření dvou států, které by zároveň ukončilo okupaci a utrpení Palestinců... je jedinou cestou k zajištění míru“.
Na Západním břehu Jordánu je více než stovka židovských osad. Spojené státy v posledních 20 letech Izrael opětovaně vyzvaly, aby některé z těchto osad vyklidil, a umožnil tak po boku Izraele vznik samostatného palestinského státu. Netanjahu a jeho nacionalističtí stoupenci s evakuací osad nesouhlasí.
Nekompromisní postoj izraelského premiéra podle agentury AP zřejmě posílilo volební vítězství Donalda Trumpa. Zatímco mnozí bývalí američtí prezidenti byli zastánci řešení v podobě vytvoření dvou států, Trump se takového řešení dosud nezastal a obklopil se poradci, kteří budování osad podporují, mezi nimi je například jeho zeť Jared Kushner, který má na starosti mírový proces na Blízkém východě a region navštívil minulý týden.
Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují.
Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvoření dvou států. Stejné stanovisko rovněž zaujímá značná část mezinárodního společenství. Východní Jeruzalém a Západní břeh Jordánu je v současnosti domovem 600.000 izraelských Židů.