Žádné mávání vlajkami a jen 20 dotazů. Evropský parlament si schválil přísnější pravidla

Evropský parlament v úterý schválil výrazné změny ve svém jednacím řádu. Jejich hlavním záměrem je zvýšit efektivitu a transparentnost orgánu se 751 poslanci. Soustředí se tak na lepší informování o finančních zájmech poslanců nebo práci výborů. Nová pravidla ale omezí i počet dotazů, které mohou poslanci položit, a budou je také přísněji trestat za xenofobní výroky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Pavel Pavlas

Nový jednací řád, který schválilo 548 poslanců, se zabývá například problematikou lobbingu. Členové Evropského parlamentu podle něj nebudou moct přijmout placené pozice jako lobbisté. Pokud tak udělají bývalí poslanci, budou o tom muset informovat parlament. Registrovaní lobbisté, kteří poruší pravidla, ztratí přístup do parlamentu a nová pravidla členům parlamentů přikazují i důkladněji a častěji informovat o svých finančních zájmech.

Jezídky převzaly Sacharovovu cenu. Jsou to hrdinky, řekl předseda Evropského parlamentu

Číst článek

Změny se týkají i běžné práce parlamentu – politické skupiny budou moci nově navrhovat jedno až dvě aktuální témata do debat na zasedáních. Další pravidla se týkají například rychlejšího schvalování návrhu výborů, pokud je tři instituce označí za prioritu. Co se týče tzv. fact-finding missions, tedy pracovních cest do členských zemí, během kterých poslanci vyjíždějí informovat se o vybraném problému, členové parlamentu z nich budou muset vypracovávat i písemnou zprávu a návrhy řešení, aby se předešlo pouhým „výletům“ do zahraničí.

„Jsem nadšený, že Evropský parlament schválil mnou navrhovanou změnu jednacího řádu, která zajistí větší transparentnost, efektivitu a průhlednost,“ pochvaloval si změny na Twitteru jeden z jejich navrhovatelů Richard Corbett.

Bez otázek, prosím

Kromě dalších úprav práce výborů a parlamentu obecně si chtějí nová pravidla „posvítit“ i na vyrušování a zdržování zasedání. Přísněji se tak bude trestat urážlivé, rasistické nebo xenofobní chování i narušování práce parlamentu. Tresty za vážná porušení se budou pohybovat od omezení diet až po dočasné vyloučení z parlamentu. Pravidla o vyrušování se podle serveru Politico, zaměřeného na evropskou politiku, vztahují i na mávání vlajkami, jimiž se poslanci někdy snaží upoutat na zasedáních pozornost.

Jednou z nejzajímavějších změn, která má zaručit vyšší efektivitu práce, je omezení počtu psaných dotazů, které mohou poslanci položit Evropské komisi. Podle Politica jich jenom letos napsali zhruba 8600 a jejich úlohou je často prý spíš vzbudit zdání aktivity než skutečný zájem o odpověď. Nově teď budou moct poslanci položit jenom 20 psaných dotazů v průběhu tří měsíců. Pravidla také ruší psané deklarace, které nemají žádnou právní moc. Změny vstoupí v platnost 16. prosince příštího roku.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme