Za násilnosti v čínském Sin-ťiangu padly další tresty smrti

Čínský soud vynesl za násilnosti v Sin-ťiangu dalších šest trestů smrti. Odsouzeným dává za vinu rozpoutání násilností, při kterých na začátku července zahynulo na 200 lidí a dalších více než 1600 utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah čínských ozbrojených sil v Urumči

Zásah čínských ozbrojených sil v Urumči | Foto: AFP

Nejhorší etnické střety v Sin-ťiangu od vzniku Čínské lidové republiky vypukly 5. července poté, co byli na jihu Číny ubiti dva ujgurští dělníci a příslušníci této muslimské menšiny obvinili úřady z nečinnosti a nadržování většinovým Chanům.

Především studenti proti tomu onoho osudného dne v Urumči protestovali. Původně poklidná demonstrace se ale po zásahu ozbrojených sil změnila v davové řádění, zabíjeni byli nevinní civilisté, došlo k rabování obchodů a loupení. Chanové se rozhodli pomstít o dva dny později a výsledkem bylo téměř 200 mrtvých a přes 1600 zraněných.

Trestu smrti pro 12 lidí

Celkem si už před soudem v Urumči, metropoli autonomní oblasti Sin-ťiang, vyslechlo nejvyšší verdikt dvanáct osob. Poté, co bylo k trestu smrti za vraždy, žhářské útoky i rabování v pondělí odsouzeno šest Ujgurů, stejný rozsudek byl nad šesti muži vynesen i dnes. Za podíl na násilnostech pak stráví další tři muži zbytek života za mřížemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním procesu v Číně referoval tamní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš ve vysílání Rádia Česko

Světový kongres Ujgurů obvinil čínské úřady z toho, že obžalovaným nezajistily spravedlivý proces. Představitelé ujgurské opozice navíc tvrdí, že skutečný počet lidí, zabitých při etnických střetech v Urumči, byl kolem 800.

Po červencových násilnostech police zatkla na 700 osob, další procesy tak budou následovat.

V Urumči panuje klid

V metropoli autonomní oblasti Sin-ťiang nyní panuje klid, ve městě jsou ale rozmístěny bezpečnostní jednotky, právě kvůli prvnímu procesu s obžalovanými. Život se sice, jak se říká, vrátil do starých kolejí, napětí mezi oběma hlavními etniky však přetrvává.

Čínské úřady navíc rozhodly zbourat obchodní centrum patřící opoziční vůdkyni Rebíe Kadírové v samém centru města, kde žili i členové její početné rodiny. A současný proces, kdy většina osob odsouzených k smrti jsou právě Ujguři, na klidu určitě také nepřidá.

Problémy trvají desetiletí

Problémy mezi muslimskými Ujgury a příslušníky většinového etnika Chanů, tedy Číňanů, existují už desetiletí a jejich kořeny jsou historické i ekonomické povahy. Číňané o tuto oblast usilovali od začátku našeho letopočtu.

Ve 20. století, konkrétně ve 40. letech, na území této dnes autonomní oblasti krátkodobě vznikly dvě republiky, Východní Turkestán. Definitivně ale byla připojena k ČLR v roce jejího vzniku, tedy v roce 1949, kdy Sin-ťiang vojensky připojil Mao Ce-tung.

Sin-ťiang je bohatý na suroviny, zejména ropu a zemní plyn. Mluvilo se o něm jako o Saúdské Arábii této části Asie a rozvíjející se těžba znamenala i velký příliv Číňanů, ať už dělníků, ale i obchodníků a dalších, protože se oblast hospodářsky prudce rozvíjela.

Dnes tak tvoří Ujguři a Chanové prakticky dvě stejně početné skupiny, obě etnika mají asi 8 milionů obyvatel. V každém případě jsou Ujguři ve své původní zemi už de facto menšinou.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme