Z mořského dna mizí vraky válečných lodí. Zloději je rozebírají kvůli oceli i mědi
Milionový byznys a současně znesvěcení hrobů tisíců námořníků. Takové jsou nájezdy zlodějů kovů ve vodách kolem Malajsie, Indonésie a Filipín. Organizované skupiny dokázaly v posledních letech úplně rozebrat vraky některých slavných lodí potopených za druhé světové války.
Podrobný průzkum dna Jávského moře ukázal, že některé vraky kompletně zmizely. Jedná se vesměs o válečné lodě potopené v roce 1942, jiné jsou po nájezdech zlodějských band velmi poškozené a moc toho z nich nezbývá.
Největší námořní přehlídka v novodobé ruské historii. V Petrohradě oslavují válečné námořnictvo
Číst článek
Třeba holandské lehké křižníky De Ruyter a Java se jakoby podle deníku Guardian z mořského dna prakticky vypařily. Co se týče britských válečných lodí, tak torpédoborce Encounter, Electra a těžký křižník Exeter, velmi slavnou loď, potkal podobný osud. Jednou z mála lodí, jejíž vrak zůstává prakticky nedotčen, je americký těžký křižník Houston.
„Jsme těmi událostmi velmi znepokojení a rozrušení. Jen se modlíme a přejeme si, aby zloději dál nepoškodili naši loď, ani žádnou jinou,“ řekl televizi CNN John Schwarz, jehož tatínek Otto přežil zkázu Houstonu, který se japonské přesile hrdinně bránil do posledního funkčního kanonu. Proto taky ztráty na lidských životech byly nesmírně vysoké.
Žádaná ocel
Jávského moře je na některých místech hluboké pouhých 80 metrů, takže potápěči se dokážou k vrakům velmi snadno dostat. Zloději jsou nejspíš organizovaní, plaví se na nákladních lodích, které jsou často maskované coby rybářské trawlery a mají velmi sofistikovanou techniku včetně silných jeřábů.
U jedné zadržené posádky se našel i dopis od univerzity údajně opravňující k provádění výzkumu. Podle Guardianu rozebírání probíhá tak, že trup se roztrhá, nejspíš výbuchem a po kusech ho jeřáb vytahá ven.
Rozebrání jedné lodě může vynést až milion dolarů. Je to dáno tím, že lodě před rokem 1942 měly trupy z oceli, která nyní vykazuje v podstatě nulovou radioaktivitu a je velmi žádaným materiálem pro obory jako zdravotnická technika, jaderná energetika. Zloději touží také po lodních šroubech z fosforového bronzu a měděných kabelech, jimiž jsou vraky protkány.
Vraky se před nájezdy zlodějů nedaří úplně ochránit kvůli rozsáhlosti mořské plochy. Roli může hrát i korupce. Vlády Británie a Nizozemska si stěžují na nečinnost indonéského námořnictva. Nizozemci se s vládou v Jakartě dokonce dohodli na zřízení vyšetřovací komise, protože znesvěcení válečných hrobů vyvolalo v zemi velké pobouření.