Vrchní čínský diplomat Wang jednal s Blinkenem a Lavrovem o Ukrajině. S každým zvlášť

Nejvyšší čínský diplomat Wang I ve čtvrtek na okraj setkání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) zvlášť jednal s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, informuje agentura Reuters. Podle analytiků by jednání s Blinkenem mohlo otevřít cestu k setkání prezidentů USA a Číny později v letošním roce.

Jakarta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wang I a Antony Blinken na jednání v Jakartě

Wang I a Antony Blinken na jednání v Jakartě | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo zahraniční diskusi označilo za konstruktivní. S Ruskem chce Čína podle Pekingu „posílit strategickou komunikaci a koordinaci“. Podle Ruska se rozhovor Lavrova s Wangem týkal i Ukrajiny.

Jednání ministrů zahraničí ASEAN v indonéské metropoli Jakartě se účastní také vyslanci hlavních partnerů tohoto uskupení, včetně Spojených států, Ruska, Austrálie, Japonska a Indie.

Wangovo setkání s Blinkenem se konalo necelý měsíc poté, co spolu jednali v Pekingu. Blinken dnes zmínil údajné čínské zapojení do hackerských útoků poté, co společnost Microsoft tento týden uvedla, že čínští hackeři podporovaní státem prolomili e-mailové účty amerických vládních agentur.

Sergej Lavrov a Wang I na jednání v Jakartě | Zdroj: Reuters

Wang se naopak ohradil proti tomu, co popsal jako americké „vměšování“ do čínských záležitostí. Americké ministerstvo zahraničí po setkání rozhovor vrchních diplomatů označilo za upřímný a konstruktivní.

„Setkání bylo součástí pokračujícího úsilí o udržení otevřených komunikačních kanálů s cílem dát najevo zájmy Spojených států v řadě otázek a přistupovat odpovědně k hospodářské soutěži skrze snižování rizika mylných hodnocení a chybných odhadů,“ uvedl mluvčí ministerstva Matthew Miller.

Na minulém jednání, které nepřineslo zásadní průlom, se Blinken a Wang pevně drželi svých postojů ohledně Tchaj-wanu, obchodu, lidských práv či války na Ukrajině. Analytici však tato jednání považují za součást snah obou zemí otevřít cestu k setkání mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a čínským vůdcem Si Ťin-pchingem později v tomto roce.

S ruským ministrem zahraničí Lavrovem Wang také hovořil. „Obě strany by se měly řídit důležitým konsensem, kterého dosáhly hlavy států: udržovat výměnu na vysoké úrovni, posilovat strategickou komunikaci a koordinaci,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí k setkání, přičemž citovalo Wanga.

Podle ruského ministerstva zahraničí spolu diskutovali také o Ukrajině. „Proběhla výměna názorů ohledně současné situace kolem ukrajinské krize. Pozornost byla věnována zhodnocení úsilí mezinárodního společenství o zahájení mírového vyjednávacího procesu o Ukrajině,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme