Vytvořte dva samostatné státy, vyzvali účastníci pařížské konference Izrael a Palestinu
Účastníci pařížské konference, která se zabývala situací na Blízkém východě, podpořili vytvoření dvou států, Izraele a Palestiny, a varovali před následky jednostranných kroků. Vyplývá to ze závěrečného komuniké, které citovala agentura Reuters.
Závěrečný dokument vyzývá Izraelce a Palestince, aby podpořili vytvoření dvou států a zdrželi se jednostranných kroků, které by mohly ohrozit výsledek jednání o statusu Jeruzaléma, o hranicích, bezpečnosti a uprchlících.
Účastníci konference v komuniké přivítali kroky k dosažení míru na Blízkém východě včetně rezoluce Rady bezpečnosti, která odsuzuje osídlování palestinských území, jakož i veškeré formy terorismu. Účastníci se také dohodli, že do konce roku uspořádají novou konferenci, na které budou přítomny i obě zainteresované strany.
Konference měla podle organizátorů vyslat jasný vzkaz budoucímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že většina světa si přeje mírové uspořádání izraelsko-palestinského konfliktu a že nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vytvoření dvou států.
Papež vyzval Izraelce a Palestince, aby jednali o míru. Měl by vzniknout palestinský stát, myslí si
Číst článek
Francie také vzkázala Trumpovi, že jeho plán přesunout ambasádu USA v Izraeli do Jeruzaléma by mohl zmařit mírové úsilí. Komuniké se ale přímé kritiky ohlášeného amerického kroku zdrželo.
Británie, která měla na jednání status pozorovatele, vyjádřila naopak ke znění komuniké výhrady a dala najevo pochybnosti, že výsledek přispěje k urovnání konfliktu na Blízkém východě. Podle agentury AFP Spojené království závěrečný dokument nepodepsalo.
Britské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž upozorňuje, že konference „měla přispět k dosažení míru mezi stranami, které se jí nezúčastnily". Znepokojení Londýna také vyvolala skutečnost, že jednání bylo svoláno jen několik dní před Trumpovou páteční inaugurací, přestože jeho vláda má být garantem jakékoli budoucí dohody. Británii rovněž vadí, že pařížské jednání se uskutečnilo proti vůli Izraele.
Konference se účastnil i zástupce České republiky
Na konferenci, které se zúčastnili zástupci 70 zemí, byli zastoupeni všichni stálí členové Rady bezpečnosti, Spojené státy reprezentoval odcházející ministr zahraničí John Kerry. Zástupci nastupující Trumpovy vlády přítomni nebyli. Za Českou republiku se konference účastnil náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja, informovala mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.
Podle Netanjahua byla ale konference zmanipulovaná a namířená proti Izraeli. Označil ji rovněž za bezvýznamnou. Kerry v neděli podle úřadu izraelské vlády telefonoval Netanjahuovi, aby ho informoval o krocích USA „ke zmírnění formulací" dokumentu pařížské konference.
Ujistil ho prý, že nebudou přijaty žádné závěry na konferenci samé, ani následně na půdě Rady bezpečnosti OSN. „Spojené státy se postaví proti jakémukoli návrhu, který může být Radě bezpečnosti předložen," řekl podle izraelské vlády Kerry Netanjahuovi.