Vracení běženců a zavření balkánské trasy. EU bude s Tureckem řešit migrační krizi
Evropská unie by mohla do Turecka začít vracet většinu migrantů a uzavřít tzv. balkánskou cestu. Na dnešním mimořádném summitu v Bruselu o tom budou jednat lídři zemí EU s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglem. Vyplývá to z návrhu prohlášení ze schůzky, které má Český rozhlas k dispozici.
Lídři EU se chtějí s Tureckem dohodnout, aby země přijímala migranty zpět a ostatním zabránila v odchodu do Evropy.
Cílem je podle diplomatů dostat se velmi rychle z nynějších několika tisíc denně na nejvýše několik stovek. Výměnou Turci možná začnou jezdit do Evropy bez víz a země unie by také mohly z Turecka dobrovolně přijímat uprchlíky, kteří mají nárok na azyl.
Vracení běženců a zavření balkánské trasy. EU bude s Tureckem řešit migrační krizi
Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD očekává, že hlavní sporné body dnešních jednání budou dva.
„Myslím, že řada zemí podobně jako Česká republika není spokojena s tím, co dosud udělalo Turecko. Protože množství lidí, kteří se snaží dostat z Turecka do Řecka a daří se jim to, je stále velmi velké. A za druhé bude určitě složité, abychom se dohodli s Řeckem, protože Řecko to vnímá jako velmi nevýhodnou situaci. Řecko se samozřejmě brání tomu, aby se uzavřela balkánská trasa, ale myslím, že někde se začít musí,“ přiblížil.
„Balkánská trasa už nebude fungovat tak, jak fungovala v minulosti, jako místo volného přístupu až do centra Evropy. Myslím, že se posouváme dál z hlediska reálného řešení migrační krize, ale bude to samozřejmě vyžadovat jak pomoc Turecku, tak pomoc Řecku, tak uzavření hranic v oblasti západního Balkánu. A to myslím, že potom už může v jarních měsících přinést konkrétní pozitivní výsledky,“ dodal Sobotka.
Evropa chce pro migranty zavřít řecké hranice. O mimořádném summitu mluvili zpravodaj ČRo Ondřej Houska a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se domnívá, že by mimořádný summit mohl přinést významné rozhodnutí.
„V textu, který se má přijmout, je skutečně obsaženo rozhodnutí o zastavení západobalkánské trasy. Pokud to bude takto přijato, bude to platit okamžitě. A to je skutečně potvrzení přístupu Visegrádu. To je potvrzení toho, co říkáme celou dobu, jakkoliv jsme byli za tento přístup zpočátku kritizováni,“ upozornil.
Summit EU a Turecka bude nejspíš hodně náročný pro Angelu Merkelovou. Německá kancléřka potřebuje ukázat, že její plán, jak dostat uprchlickou krizi pod kontrolu, začíná fungovat. Německo navíc za týden čekají trojí důležité zemské volby, v Bádensku-Württembersku, Sasku-Anhaltsku a v Porýní-Falci.
Evropa podle Merkelové musí zabezpečit vnější hranici. Od dnešního summitu proto kancléřka očekává, že lídři evropské osmadvacítky s tureckým premiérem dohodnou, jak toho dosáhnout. S Davutoglem se Merkelová sešla už včera večer.
Prime Minister Davutoglu met w/ German Chancellor Merkel and Dutch Prime Minister Rutte in #Brussels. pic.twitter.com/X6bOQU5FmE
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) 7. března 2016
Merkelová chce na summitu řešit i komplikovanou situaci Řecka, kde po uzavření makedonské hranice uvízlo v posledních dnech přes 30 tisíc uprchlíků. Řecko například od unie dostane humanitární pomoc, aby se o běžence na svém území dokázalo postarat.
Z Turecka do Řecka letos připlulo víc než 120 tisíc lidí. Turecko se ale snaží zasahovat proti skupinám převáděčů, posílilo svou pobřežní stráž a hodlá spolupracovat s NATO, jehož plavidla nedávno zahájila v oblasti hlídkování. Severoatlantická aliance už oznámila rozšíření operace i do tureckých pobřežních vod.
Do tábora na řecko-makedonské hranici přicházejí další uprchlíci. Většinou spí na polích
Číst článek
Evropská unie také dává jasné signály migrantům, že cesta nemá smysl. „Chci apelovat na všechny případné nelegální ekonomické migranty, ať už přicházíte odkudkoli. Nechoďte do Evropy. Nevěřte pašerákům. Neriskujte své životy a peníze, nepomůže vám to,“ varoval nedávno předseda Evropské rady Donald Tusk.
Návrh závěrečného prohlášení pondělní schůzky navíc zdůrazňuje, že unie musí zůstat ostražitá i k možnosti vzniku nových migračních tras a musí být připravena na podobný vývoj reagovat.
Země Evropské unie by zároveň měly pokračovat v přijímání uprchlíků z Řecka v rámci kvót dohodnutých už loni. Česko zatím nabídlo, že z Řecka převezme 20 běženců.