Se střežením východní hranice Polska pomáhá armáda. V Rusku a Bělorusku začíná cvičení Západ 2021
Začínají obrovské manévry Západ 2021. Cvičení, které v pátek začínají na devíti střelnicích v Rusku a čtyřech v Bělorusku, se účastní na 200 tisíc vojáků. Okolní země se obávají možných incidentů na hranici – jde zejména o Polsko a Litvu. Podle polského ministra vnitra Mariusze Kamińského mají Rusko a Bělorusko značně nevypočitatelné chování. Východní hranici proto posílili nejen polští pohraničníci, ale také armáda.
Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński uvedl, že výjimečný stav, který vláda vyhlásila v polsko-běloruském pohraničí, nemá jen zastavit vlnu nelegálních migrantů ze zemí Blízkého a Středního východu nebo Afriky, ale také posílit bezpečnost Polska a východního křídla NATO právě v době manévrů Ruska, Běloruska a osmi dalších zemí.
„Manévry se budou zčásti odehrávat bezprostředně za naší východní hranicí. Jejich scénář dobře známe. Konají se v oblasti Grodna a Brestu, což jsou jen tři kilometry od naší hranice. Víme také, že zvláštní jednotky běloruské a ruské armády budou nacvičovat situace průniku diverzních skupin z Polska na území Běloruska,“ řekl Kamiński.
Polští sousedé jsou podle ministra Kamińského značně nepředvídatelní. „Na druhé straně hranice vládnou lidé, kteří mají sklon k různým emocionálním, nepromyšleným a radikálním rozhodnutím. My musíme být připraveni na jakýkoli scénář událostí, na každou pohraniční provokaci. Jako stát musíme mít jistotu, že naše východní hranice je dobře připravená na jakýkoli vývoj. Proto jsme tam vyslali velký počet vojáků, pohraničníků a policistů,“ vysvětlil polský ministr vnitra.
NATO v Litvě
Rusko poukazuje na to, že NATO také organizuje manévry nedaleko hranic s Ruskem a Běloruskem, například v Litvě. Podle velitele výcvikové základny NATO v litevského Rukle, podplukovníka Hagena Ruppelta, nemají tato cvičení s rusko-běloruskými manévry Západ 2021 žádnou souvislost.
„Neslyšel jsem žádné takové diskuse. Mám tady 1200 vojáků a tento kontingent zcela podle plánu v polovině října posílí o litevské jednotky Iron Wolf. Celkem nás bude 1500. Je to absolutně rutinní cvičení, jsme tady na šest měsíců a mise je certifikovaná NATO. Proto jsme také byli posíleni o specifické prostředky průzkumu, logistiky a dělostřelectva, které běžně nepotřebujeme,“ uvedl Ruppelt.
Protiletadlová obrana i sport. Na vojenské základně v Litvě cvičí už desátá rotace českých vojáků
Číst článek
Čeští vojáci jsou důležitou součástí těchto cvičení, říká velitel mise Hagen. „Přinášejí unikátní schopnosti. Dřív jsme je tolik nevyužívali, ale teď musíme natrénovat obranu našich zemí a NATO kvůli potenciálním vzdušným hrozbám. Proto jsme velmi rádi za tento český příspěvek. Čeští vojáci jsou pro splnění cílů naší mise klíčoví,“ popsal Ruppelt.
„Nejsme ale pod žádným tlakem rusko-běloruských manévrů Západ. Oni cvičí a my taky. Je to naše normální a předem naplánovaná práce. Na jedné straně jsme tady proto, abychom ukázali naši vojenskou přítomnost, a na druhé straně, abychom zdokonalili součinnost mezi partnery v NATO,“ dodal německý podplukovník.
Obrana před vzdušným napadením
Čeští vojáci tady mají konkrétně na starosti protivzdušnou obranu. „Našim úkolem je bránit celé uskupení eFP Battle Group před vzdušným napadením. Především je to aktivita na východní straně hranice, případné napadení našich koaličních partnerů – především se jedná o Litevskou republiku,“ vysvětlil.
„Máme výzbroj RBS 70, což je protiletadlový raketový komplet, který je určen na odstřelování nízko letících cílů. To je náš hlavní druh bojové výzbroje,“ upřesňuje velitel českého kontingentu Roman Dvořák.
Vojáci dodávají, že jde sice o výcvikovou misi, kdykoliv jsou ale připraveni plnit bojové úkoly.