Česko poskytne Litvě peníze na zajištění hranice s Běloruskem. Jako první země

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) podepsal v litevském Vilniusu memorandum o finanční pomoci. Česko poskytne Litvě v přepočtu téměř 13 milionů korun na zabezpečení hranice s Běloruskem a humanitární pomoc migrantům.

Vilnius Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek | Foto: Bernd von Jutrczenka | Zdroj: Reuters

Litevská ministryně vnitra Agné Bilotaité zdůraznila, že Česká republika je první zemí, která Litvě nabídla finanční a humanitární pomoc – jako jsou stany, lůžka nebo ohřívače. Jak řekla, nejde jen o migranty, ale také o to, že Litva a Evropská unie čelí hybridnímu útoku ze strany běloruského režimu.

„Situace na litevsko-běloruských hranicích nás znepokojuje. S ministrem zahraničí Gabrieliusem Landsbergisem a ministryní vnitra Agné Bilotaitéovou jsme ve Vilniusu podepsali memorandum o poskytnutí financí na zajištění ochrany hranic. Litva chrání vnější hranici EU a zasluhuje si veškerou podporu,“ napsal na sociální síti Kulhánek, který je v Litvě na návštěvě od pondělí.

🇨🇿🇱🇹 S litevskou premiérkou @Ingrida Šimonytė jsme dnes mluvili o české podpoře Litvě při ochraně hranic, ekonomické spolupráci, ale také o kultuře, která nás spojuje. Paní premiérka má ráda českou literaturu, zejména Haškova Švejka a občas z něj i ráda cituje.

11:08 – 07. 09. 2021

4 20

Česká pomoc je podle ministryně vnitra výrazným signálem, že Litva nezůstala v této obtížné situaci sama. Litevská vláda podle ní využije této pomoci i k lepšímu zajištění své hranice a stavbě pevného plotu, což zamezí pronikání nelegálních migrantů na území Evropské unie.

Běloruské bezpečnostní složky překročily litevskou hranici při vytlačování migrantů. Litva posílí hlídky

Číst článek

Česká vláda už v srpnu rozhodla, že pošle Litvě 13,5 milionu korun na pomoc se zvládáním migrační vlny, která do země proudí z Běloruska. Vilnius uvádí, že od začátku roku přešlo nezákonně z Běloruska do Litvy přes 4100 migrantů. Tisíce dalších byly z hranic poslány zpět.

Litva se proto rozhodla postavit na hranici s Běloruskem plot. Náklady se odhadují na 152 milionů eur (asi 3,9 miliardy korun). Evropská komise slíbila přispět 12 miliony eur a Ukrajina a Estonsko se rozhodly poslat Litevcům stovky kilometrů plotu a ostnatého drátu.

„(Běloruský prezident Alexandr) Lukašenko pokračuje ve využívání ilegální migrace jako zbraně k vydírání Litvy a potažmo Evropské unie,“ prohlásil Kulhánek podle agentury AP při podpisu memoranda. „Musí být zastaven,“ dodal šéf české diplomacie.

Litva zaznamenává na hranici s Běloruskem rekordní počet žadatelů o azyl. Ze situace obviňuje Minsk

Číst článek

Stejně jako Litva čelí vlně ilegální migrace směřující z Běloruska i Polsko a Lotyšsko. Premiéři těchto zemí společně s předsedkyní estonské vlády v srpnu obvinili běloruského prezidenta z plánování a organizování nynější migrační krize na běloruských hranicích.

Podle těchto států i podle Evropské unie Lukašenko záměrně umožňuje migrantům z Blízkého východu a Afriky přecházet přes společnou hranici, která je zároveň hranicí EU a schengenského prostoru volného pohybu. Chce se tak prý pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme