Česko nahradí Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Začne s řešením situace na Ukrajině

Valné shromáždění OSN v úterý zvolilo Českou republiku do Rady OSN pro lidská práva. V ní nahradí Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila. O zvolení Česka na uvolněné místo informovalo OSN na twitteru.

New York (Aktualizováno: 18:53 10. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka OSN. Ilustrační foto.

Česká republika byla zvolena do Rady OSN pro lidská práva (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Český ministr zahraničí Jan Lipavský poděkoval členským státům OSN za projevenou důvěru. Považuje za symbolické, že Česko v Radě nahradilo právě Rusko, které se v sousední zemi „dopouští odporných zločinů“. Je to podle něj velká příležitost, aby Česká republika pokračovala v dlouhodobé politice ochrany a podpory lidských práv, která je prioritou současné vlády a diplomacie.

Jsem moc rád, že 🇨🇿 bylo zvoleno do Rady OSN pro lidská práva @United Nations Human Rights Council 📍 #HRC53. Děkuji členským státům OSN za projevenou důvěru. Hned ve čtvrtek nás čeká zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči 🇺🇦. Ochrana lidských práv je prioritou 🇨🇿 vlády i @Piráti.

16:50 – 10. 05. 2022

167 3185

Lipavský novinářům v Praze řekl, že hned ve čtvrtek se Česko jako plnohodnotný člen Rady zúčastní zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Očekává, že Rada OSN přijme rezoluci, která zvýší pravomoce při vyšetřování zločinů na Ukrajině. Z dalších témat, která chce Praha v radě prosazovat, zmínit například podporu svobodných médií.

Rusko bylo v době svého odstoupení ve druhém roce tříletého působení v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC)a Česká republika za něj dokončí tento termín do 31. prosince 2023. Pro Českou republiku, která byla jediným kandidátem, hlasovalo 157 členů VS OSN, 23 se hlasování zdrželo.

Šéf české diplomacie to označil za velmi silný výsledek. „Pomohlo nám, že jsme s kandidaturou přišli včas, byli jsme autentičtí, byli jsme první,“ uvedl Lipavský. Zmínil také úsilí českých velvyslanců ve světě, podporu partnerů v Evropské unii, Spojených států a dalších spojenců i to, že za zvolení osobně lobboval při jednání se svými evropskými i zámořskými partnery.

Valné shromáždění OSN zvolilo Českou republiku členem Rady pro lidská práva, kde nahradíme vyloučené Rusko.

Považuji za důležité, aby se naše země zasazovala za dodržování lidských práv, a vítám možnost věnovat se tomu na mezinárodní scéně.

17:38 – 10. 05. 2022

109 3565

Premiér Petr Fiala uvítal možnost, že se Česko může zasazovat za dodržování lidských. „Považuji za důležité, aby se naše země zasazovala za dodržování lidských práv, a vítám možnost věnovat se tomu na mezinárodní scéně,“ napsal na twitteru Fiala.

Ochrana lidských práv

Rada OSN pro lidská práva sdružuje 47 států a jejím cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě. Případy možného porušování těchto práv ze strany Ruska na Ukrajině se znovu bude zabývat ve čtvrtek na speciálním zasedání. To inicioval Kyjev, který požádal o posouzení situace na Ukrajině včetně zpráv o hromadných obětech v Mariupolu.

🔴 The @United Nations General Assembly has elected #CzechRepublic to the seat on the Human Rights Council vacated by #Russia in April 2022. The Czech Republic retains the seat until 31 December 2023.

@Czech UN NY Mission @Czech Ministry of Foreign Affairs

16:40 – 10. 05. 2022

555 2701

Orgán světové organizace sídlící v Ženevě nemůže přijímat právně závazná rozhodnutí. Může však schvalovat zřízení vyšetřovacích komisí a jeho rozhodnutí představují významný politický vzkaz. Už začátkem března Rada OSN pro lidská práva ustavila komisi, která má možné ruské zločiny vyšetřovat.

Snahu o vyloučení Ruska z UNHRC vedly Spojené státy poté, co Moskva 24. února zahájila invazi na Ukrajinu. Valné shromáždění OSN 7. dubna schválilo přerušení členství Ruska v UNHRC kvůli zprávám, že ruští vojáci na Ukrajině vraždí civilisty. Rusko se následně mandátu vzdalo.

V roce 2011 byla z UNHRC vyloučena Libye kvůli násilí proti protestujícím, kterého se dopustily síly tehdejšího vůdce země Muammara Kaddáfího.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme