Ruské záložní síly se přesouvají blíž k Ukrajině kvůli budoucí ofenzivě, tvrdí Londýn

Rusko přesouvá své záložní síly z celé země a shromažďuje je poblíž Ukrajiny, aby je bylo možné použít pro budoucí ofenzivu. Ve svém pravidelném ranním hlášení o tom v sobotu informovalo britské ministerstvo obrany. Ukrajinská vláda mezitím vyzvala obyvatele Ruskem okupovaných území na jihu země, aby se pokusili jakýmkoli způsobem odcestovat.

Sledujeme online Londýn/Kyjev (Aktualizováno: 12:10 9. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruské síly v Mariupolu

Rusko shromažďuje sílu je poblíž Ukrajiny (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Podle britské vojenské zpravodajské služby velká část nové ruské pěchoty používá ke svým přesunům obojživelné obrněné transportéry MT-LB, které až dosud stály převážně ve skladech. Donedávna hrály tyto transportéry na obou stranách převážně podpůrnou roli. Rusko je dlouhou dobu považovalo za nevhodné pro jakýkoli transport pěchoty na frontové linii.

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 9 July 2022

Find out more about the UK government's response: ow.ly/QHoj50JS2Pa

🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦

07:20 – 09. 07. 2022

561 1711

Transportér byl vyvinut v 60. letech minulého století a měl nahradit zastaralé obrněné pásové dělostřelecké tahače. Výzbroj tvoří kulomet.

Postup Ruska na Ukrajině 

Ukrajinské síly se v sobotu nadále snažily zablokovat postup ruských jednotek v oblasti Donbasu na východě země, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Na frontové linii na východě hlásí ukrajinští představitelé intenzivní ostřelování měst a vesnic. Rusové tam útočí z několika směrů.

„Rusové střílejí podél celé frontové linie,“ napsal Hajdaj na sociální síti telegram. „Nepřítel se snaží postoupit z Luhanského regionu do vesnic Doněckého regionu,“ dodal.

Proč jdou lidé dobrovolně do války? Roli hraje třeba romantizace historie i film Rambo, říká antropolog

Číst článek

Během noci ruští vojáci podle něj podnikli v Luhanské oblasti přes 20 dělostřeleckých, minometných a raketových útoků.

„Snažíme se ruské obrněné formace zadržet podél celé frontové linie,“ uvedl Hajdaj.

Rusové se již dříve nechali slyšet, že chtějí získat kontrolu nad celým Donbasem. Poté, co se jim minulou neděli podařilo dobýt město Lysyčansk a upevnit kontrolu nad Luhanskem, dali jasně najevo, že mají v plánu obsadit i části sousedního regionu.

Někteří analytici předpovídali, že po dobytí Lysyčansku bude Rusům nějakou dobu trvat, než se přezbrojí a přeskupí. V Luhanské oblasti ale žádnou „operační pauzu“ nezaznamenali.

„Stále útočí a ostřelují naši zemi se stejnou intenzitou jako předtím,“ uvedl Hajdaj.

Evakuace civilistů

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala obyvatele Ruskem obsazených oblastí na jihu země, aby odcestovali. Jinak podle ní hrozí, že okupační síly je mohou využít jako lidské štíty v případě ukrajinské protiofenzivy.

Na páteční tiskové konferenci oznámila, že evakuace civilistů probíhají v části Chersonské a Záporožské oblasti. Z bezpečnostních důvodů odmítla uvést další detaily.

Na průmyslový Donbas, který tvoří Luhanská a Doněcká oblast, Rusko soustředí svou ofenzivu od chvíle, co se na jaře stáhlo ze severu Ukrajiny a z hlavního města Kyjeva.

Proruští separatisté drží části obou východních oblastí od roku 2014 a vyhlásili tam dvě samozvané republiky - Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Rusko jejich samostatnost uznalo krátce předtím, než letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme