Slovenské sklady s humanitární pomocí na Ukrajinu se plní. Organizátoři prosí, ať lidé chvíli počkají
Bez humanitární pomoci by se uprchlíci z Ukrajiny neobešli. Teplý čaj a deka, jídlo nebo pleny pro dítě jim ulehčují už tak složitou situaci. A obrovské množství materiální podpory poslali i lidé z Česka. Sklady u slovensko-ukrajinských hranic jsou už ale plné. Pokud tedy chcete na místo poslat další, raději počkejte několik dní.
„Tady na začátku máme věci, které ještě dnes půjdou na hranici a hned se dají konzumovat. Jsou to balíčky pro dětičky, pro malé,“ ukazuje zásoby pomoci v městském kulturním domě v devítitisícových Velkých Kapušanech učitelka Anita.
V hlavním sále je na velkých hromadách roztříděná humanitární pomoc – kupa plen, minerálních vod, spacáků, jídla a na pódiu naskládané matrace, které jdou nejvíc na odbyt, „Většina jde na hranici ve Velkých Slemencích. A teď tu balili konzervy na Ukrajinu na bojiště. Aby tam měli i lidé, kteří tam ještě zůstali,“ popisuje.
Paní Anita je manželka řeckokatolického faráře –jejich církev se sbírkou pomáhá. S myšlenkou ale přišel primátor. Ten je ale na druhé straně, kde zrovna přijela další pomoc.
Před budovou bývalé plovárny stojí dva kamiony a desítky dobrovolníků v rychlém tempu vykládají další tuny materiálu z Prahy, včetně primátora Petra Petrikána.
„V pátek večer jsme vyhlásili humanitární sbírku, do které jsme mysleli, že se zapojí jen obyvatelé našeho města. Překvapil nás obrovský zájem, chtěli jsme město a v podstatě jsme zapojili bývalé Československo. Byli tu kluci z Brna, z Prahy, takže obrovské díky všem,“ říká primátor.
Přerušení sbírky
Sbírku teď město přerušilo, protože věcí už je moc. Je třeba udělat seznamy a víc se soustředit na rozvoz. Aby lidé už pomoc nevozili, žádá třeba i slovenská armáda. Plné sklady hlásí celá příhraniční oblast.
Generál Šedivý: Rusové používají brutální, absurdní a nevybíravý způsob boje. Ničí celé obytné čtvrti
Číst článek
„Pomoc na místě je stále koordinovanější a stále víc úloh přebírá stát,“ vysvětluje Braňo Tichý, který na hranicích zajišťuje spolupráci úřadů, organizací i dobrovolníků. Pomoc jednotlivců a iniciativ je tak stále méně potřeba.
„Velké díky za to, že chcete ukázat solidaritu, že chcete organizovat sbírky. Ale momentálně počkejte, lidí i materiálu je na místě dost. Přijde čas, kdy to budeme ještě potřebovat,“ dodává.
Trpělivost radí i Marcela Vincová, dobrovolnice u Červeného Kříže na přechodu ve Vyšném Nemeckém. „Lidé by měli trochu počkat na později, aby se ta pomoc rozdělila, protože dnešním dne vše nekončí a bude to pokračovat. Bude muset přijít pomoc i tehdy, až ten entuziasmus vychladne.“
Vincová doporučuje sledovat například web Združenie miest a obcí Slovenska. Připravuje infolinky, na kterých dobrovolníky propojí s konkrétním člověkem a jeho potřebami.
Slovenská policie žádá, aby lidé přes hranice NEPOSÍLALI léky. Podléhají přísnější celní kontrole a musí být skladovány za určitých podmínek. Dary jednotlivců zatěžují odbavování ostatní pomoci @iROZHLAS.cz @Český rozhlas @Radiožurnál
11:22 – 02. 03. 2022