‚Zasloužil se o svobodu.‘ Sudetoněmecký týdeník připomněl narození Václava Havla titulkem v češtině
Titulkem v češtině uctilo aktuální vydání sudetoněmeckého týdeníku Sudetendeutsche Zeitung nadcházející 85. výročí narození někdejšího disidenta a pozdějšího československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt, který článek o Havlovi napsal, označil bývalého českého prezidenta, který se narodil 5. října 1936, za přesvědčeného zastánce evropské jednoty.
„Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii,“ uvádí na páté straně titulek Sudetendeutsche Zeitung, pod kterým následuje výrazně menší německý překlad. Titulek cituje zákon o Havlových zásluhách, který na počátku roku 2012 český parlament schválil. Na zákon odkazuje v textu i Posselt.
Před 25 lety zemřela Olga Havlová. ‚Když se podívala, jako by se koukala rentgenem,‘ vzpomínala Černá
Číst článek
„V 70. a 80. letech se Havel stal nejen vedoucí osobností československého odporu proti komunistické tyranii, ale byl i v tehdejších zotročených sousedních zemích východního bloku uznáván jako světlo svobody,“ napsal Posselt.
V textu, ve kterém vzpomíná na setkání s Havlem, označuje bývalého českého prezidenta spolu s vůdcem polské odborové organizace Solidarita a prvním nekomunistickým prezidentem Polska Lechem Walesou a papežem Janem Pavlem II. pocházejícím z Polska za hybatele národů střední a východní Evropy.
Král svobodné společnosti
Havel byl podle Posselta významný i pro sudetské Němce. „Při první návštěvě delegace Evropského parlamentu mě demonstrativně před všemi kolegy provedl svými soukromými prostory, aby tak zdůraznil, že Čechům a sudetským Němcům přisuzuje roli stavitelů mostů v srdci Evropy,“ uvedl Posselt, který rovněž zmínil Havlův požadavek Evropy coby ‚vlasti vlastí‘ s ústavou, které by rozuměl každý školák.
Václav Havel, účastník protikomunistického odboje. Resort obrany mu vydal osvědčení in memoriam
Číst článek
Text pak Posselt uzavírá připomínkou existence českého zákona, který uznává Havlovy zásluhy o svobodu a demokracii.
To, že německá média použila v titulku češtinu, je výjimečné. „Titulek v češtině, to se v historii německých médií ještě nestalo,“ řekl k tomu mnichovský novinář českého původu Pavel Novotný. Dodal, že je to výraz úcty k Havlovi, který přispěl k rozvoji česko-německých vztahů.
Havla, který zemřel v prosinci 2011, označil Posselt krátce po jeho skonu za nekorunovaného krále svobodné evropské občanské společnosti.