V Číně zemřel bývalý kambodžský král Norodom Sihanuk. Bylo mu 89 let
Králem Kambodže se stal Norodom Sihanuk v roce 1941. Na politické scéně země, která plnou nezávislost na Francii získala až v roce 1953, pak strávil přes 60 let. Po abdikaci v roce 2004 přesídlil do KLDR a potom do Číny, kde také zemřel. Na kambodžský trůn po něm nastoupil jeho syn, který v 60. a 70. letech žil v tehdejším Československu.
Norodom Sihanuk byl králem, premiérem, i domácím vězněm jednoho z nejbrutálnějších režimů v moderních dějinách, Rudých Khmerů.
„Byla to nejvýraznější postava kambodžského poválečného vývoje, kdy opravdu prošel několika peripetiemi. Jako král se snažil o reformu země, vzdal se kvůli tomu královského titulu ve prospěch otce, spolupracoval s Rudými Khmery a také proti nim bojoval,“ přiblížil na Rádiu Česko Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů.
Osobnost Norodoma Sihanuka přiblížil na Rádiu Česko Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů.
Podle něj Sihanuka jako politika konkrétně zařadit nejde. „Singapusrký premiér řekl, že to byl člověk, který měl jedinou politiku: co nejvíce přátel a co nejméně nepřátel. Snažil se především postrčit svoji zemi kupředu. Koketoval dokonce i se socialismem, hnutí, které založil, nazval hnutím buddhistického socialismu,“ popsal.
Někteří komentátoři upozorňují, že role Sihanuka v době teroru Rudých Khmerů a hlavně při událostech, které vedly k jejich nástupu k moci, kdy podporoval Rudé Khmery jako bojovníky proti režimu generála Lon Nola, který provedl vojenský převrat, byla víc než kontroverzní.
Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák přibližuje život zesnulého kambodžského krále Sihanuka
„Ze začátku, kdy ještě byli Rudí Khmerové v ilegalitě a on se po proamerickém převratu ocitl v podzemí, s nimi spolupracoval. Když v roce 1975 obsadili Phnompenh, stal se jejich prezidentem. Fakticky se ale krátce po jejich ustanovení ocitl v domácím vězení, kde strávil celé období jejich tříleté vlády,“ upřesnil Nožina.
Pro Kambodžany je podle něj Norodom Sihanuk velmi výrazná postava. „Speciálně starší generace ho vnímá jako obrovskou osobnost a autoritu. Na druhou stranu řada lidí ho obviňuje, že umožnil různým podvratným živlům, aby se dostaly do vlády a podobně. Zejména mladší generace je kritičtější,“ dodal.
V současnosti vládne v Kambodži syn zesnulého krále Norodom Sihamoni. I když má trůn prestiž, reálná moc krále je velmi omezená.
„Dnešní král byl patrně vybrán i proto, že je vystudovaný baletní umělec, který vystudoval balet právě u nás v Československu, a že neměl příliš velké politické ambice. Tím kdo rozhoduje v Kambodži, je tamní silný muž kambodžské politiky Hun Sen, mimochodem bývalý Khmer,“ podotkl komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.