V Barceloně demonstrovaly tisíce lidí proti razii v úřadovnách katalánské vlády

Tisíce lidí ve středu demonstrovaly v Barceloně proti razii, kterou policie provedla v úřadech katalánské vlády a při níž bylo zatčeno 14 osob včetně náměstka katalánského vicepremiéra. Protesty proti zásahu, kterým se španělská vláda snaží zabránit referendu o nezávislosti, se konaly i v dalších katalánských městech, ale také ve Valencii či v Madridu.

Barcelona (Aktualizováno: 0:20 21. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Barceloně lidé demonstrují proti obklíčení vedení levicové strany  Popular Unity Candidacy, která prosazuje nezávislost Katalánska, policií

V Barceloně lidé demonstrují proti obklíčení vedení levicové strany Popular Unity Candidacy, která prosazuje nezávislost Katalánska, policií | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Tři ze zatčených byli už propuštěni. Španělský premiér Mariano Rajoy se ve středu sešel s předsedy dvou velkých španělských stran, Pedrem Sánchezem ze socialistické strany (PSOE) a s Albertem Riverou (Ciudadanos), aby jim vysvětlil své kroky proti katalánskému referendu. Oba lídři těchto stran jsou proti uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska.

Ve večerním televizním vystoupení premiér Rajoy vyzval katalánské lídry, aby referendum zastavili, protože odporuje zákonům Španělska. Jde podle něj o chiméru.

„Vyzývám katalánskou vládu, aby upustila od svých cílů. Ví dobře, že toto referendum se nesmí konat. Nikdy nebylo legální ani legitimní. Hlasování může být demokratické jen tehdy, když se koná ve shodě se zákony a respektuje práva všech,“ řekl Rajoy. Ústavní soud totiž konání referenda v předběžném opatření zakázal.

V Barceloně se konaly demonstrace na řadě míst a několik tisíc osob do noci zůstalo před katalánským ministerstvem hospodářství. Zpívali tam „Tuhle noc budeme spát zde“ a volali hesla jako „Nezávislost“ či „Chceme volit“. Lidé z balkonů ulic v katalánské metropoli tloukli do hrnců na protest proti zatčení katalánských úředníků. V barcelonských divadlech po představení přečetli manifest, v němž kritizovali události v Katalánsku a vyzvali k dialogu a politickému řešení.

Přibližně desetitisícový dav se večer sešel také v katalánském městě Lleida a na 3500 Katalánců demonstrovalo ve městě Sabadell, kde lidé nesli hesla jako „Budeme volit“ či „Nemáme strach“. Na 600 osob demonstrovalo také ve Valencii, hlavním městě stejnojmenné autonomní oblasti.

„Jsou to naše instituce, které garantují práva občanů. Budoucnost Katalánska je v rukou obyvatel této země,“ uvedl katalánský vicepremiér a ministr hospodářství Oriol Junqueras. Právě jeho úřad, který má organizaci referenda plánovaného na 1. října na starost, byl jedním z cílů středeční policejní razie. Při ní bylo zatčeno nejméně 14 osob včetně Junquerasova náměstka.

Katalánský premiér Carles Puigdemont středeční razii označil za „suspendování autonomní vlády Katalánska“ a za „vyhlášení výjimečného stavu“.

Podle heslem „Madriďané za právo rozhodovat“ svolali katalánští separatističtí poslanci večerní demonstraci na hlavní náměstí v metropoli Puerta del Sol. Na toto rušné madridské náměstí ale zamířili i zastánci jednotného Španělska.

K demonstracím ve středu vyzval také šéf baskické separatistické koalice Bildu Arnaldo Otegi. „Bránit Katalánsko znamená bránit Baskicko. Ve Španělsku neexistuje demokratický stát,“ napsal na twitteru Otegi, který je ve své zemi populárním nacionalistickým politikem. Podle listu El País se například před radnicí v baskickém Bilbau shromáždily vpodvečer stovky lidí s hesly „Svoboda, Dialog, Dohoda“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme