Statisíce lidí demonstrují za nezávislost Katalánska na Španělsku, zaplnily centrum Barcelony
Několik stovek tisíc obyvatel Katalánska vyšlo do ulic Barcelony. Na demonstraci žádají právo na referendum o nezávislosti svého regionu na Madridu. Ústavní soud prohlásil veškeré kroky katalánských politiků v přípravách plebiscitu za protizákonné. Policie informovala dokonce o milionu osob.
Demonstranti s červenožlutými vlajkami, často s modrým klínem a bílou hvězdou, které jsou neoficiální zástavou samostatného Katalánska, zaplní dvě hlavní třídy v Barceloně. Vytvoří tak obrazec kříže. Letos jich má být v ulicích podle svolavatele demonstrace, organizace Asamblea nacional, skoro 400 tisíc.
Češi zájezdy do Španělska neruší. Bude to podobné jako po Londýně či Nice, míní experti
Číst článek
Zdravotní sestra Nuria přišla, protože chce mít jako všichni svobodní lidé právo rozhodovat o budoucnosti své země a také aby podpořila nezávislost Katalánska.
José Maria není na demonstraci v Barceloně poprvé. Říká, že lidé budou tak dlouho demonstrovat v ulicích, dokud je španělská vláda nenechá hlasovat o tom, jestli nezávislost chtějí, nebo ne.
Katalánský premiér Carles Puigdemont prohlásil, že nikdo a nic už nemůže zabránit tomu, aby se 1. října referendum o nezávislosti Katalánska odehrálo.
Vláda v Madridu se referendu o nezávislosti snaží zabránit všemi možnými prostředky. Zákon o jeho konání napadla u ústavního soudu a žádá trestní odpovědnost pro členy katalánské vlády a katalánského parlamentu už kvůli tomu, že ho vyhlásili. Nad konáním plebiscitu visí otazník i proto, že řada radnic v Katalánsku z obav před trestními důsledky už dala najevo, že nedá k dispozici prostory pro volební místnosti.
Také samotní Katalánci jsou v otázce nezávislosti a nyní i v otázce konání referenda rozděleni. Podle průzkumu veřejného mínění pro deník El País z minulého týdne považuje 56 procent Katalánců referendum o nezávislosti za nelegální.
Den Katalánska připomíná výročí z roku 1714, kdy vojska španělského krále Filipa V. dobyla Barcelonu a Katalánsko podrobila španělskému dvoru. Od roku 2010 se v tento svátek 11. září sešlo v ulicích Barcelony každoročně kolem milionu lidí, s výjimkou loňského roku, kdy už jich přišlo méně.