Útočníky v Londýně zneškodnili za osm minut. Jsme důsledně připraveni, říká policista Torák
Ve 22:08 londýnského času přijaly britské bezpečnostní složky první oznámení o útoku na London Bridge, o osm minut později byli všichni tři útočníci zneškodněni. Londýnský starosta Sadiq Khan označil policisty za hrdiny. Uznání se jim dostává ze všech stran. Podle policisty Petra Toráka, který slouží u policie v Británii, jde o důsledek důsledné přípravy.
Dopravní policista, který útok nahlásil jako jeden z prvních, je mezi pobodanými. Není ale v ohrožení života.
„Ve 22 hodin a 8 minut jsme začali přijímat oznámení o útoku na London Bridge. Ozbrojení policisté zareagovali rychle a statečně. Tři muže zastřelili osm minut po prvním zavolání," napsal v prohlášení londýnské metropolitní policie Mark Rowley.
Právě rychlost, se kterou ozbrojené složky londýnské metropole reagovaly, si vysloužila obdiv nejen od Britů. „Pohotovostní složky zareagovaly hrdinsky a brilantně," řekl londýnský starosta Sadiq Khan.
ONLINE: Teroristické útoky v Londýně mají nejméně šest obětí. Tři atentátníky policie zastřelila
Číst článek
Jednání policistů vyzdvihl i Donald Trump či další světoví státníci, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky.
„Do deseti minut je reakční doba velmi rychlá. Británie má vazby napříč celým světem, je na tom velmi dobře. Je třeba, aby si české bezpečnostní složky udržely čilý kontakt s Brity. Doufám, že to brexit neovlivní, to by byla velká škoda," řekl pro Českou televizi ministr vnitra Milan Chovanec.
"Všichni jsme šokovaní a znechucení zároveň. Pro nás, pro policisty, to znamená více práce, to se dá očekávat. Pracujeme více hodin denně," říká pro iROZHLAS Petr Torák, který slouží u britské policie, ale momentálně má dovolenou.
Policisté v okolí London Bridge a Borough Market postupovali rychle a koordinovaně. Zatímco ozbrojení obklíčili a zastřelili, další v přilehlých restauracích instruovali hosty.
„Ta rychlost mě nepřekvapuje, policie je dobře připravená a trénink je důsledný. Teroristický útok je jen otázkou času, proto je policie ve střehu. Připravují se nejen policejní složky, ale i nemocnice, požárníci a všechny složky, které mohou pomoci," říká Torák.
V Anglii funguje praxe, že většina policistů v ulicích není ozbrojena. Čech u britské policie si ale myslí, že by se tato praxe měnit neměla.
"Myslím, že zbraň ve chvíli, kdy se teroristický útok děje, je nepříliš potřebná. Měl by být větší počet policistů, kteří nosí zbraň, ale aby to byly jen specializované jednotky, ne normální policie. Spíš by se to dalo zneužít, zbraně se mohou ztrácet, být ukradeny či použity proti policistovi. Očekávání komunit je, že policista bude její součástí, to si se zbraní nedokážu představit," říká Petr Torák.