Ústavní soudci znovu o stížnosti senátorů na 'Lisabon'
Ústavní soud projednává stížnost šestnácti senátorů z ODS a jednoho z KSČM na Lisabonskou smlouvu. Senátoři mají obavy, jestli Česko přijetím reformní evropské smlouvy nepřijde o část své suverenity. Jak a kdy Ústavní soud rozhodne, není zatím jisté.
Soud už dokončil dokazování, odpoledne se čekají závěrečné řeči. Následným verdiktem Ústavního soudu ale ještě ratifikační proces smlouvy v Česku neskončí. Aby dokument vstoupil v platnost, musí jej podepsat prezident republiky.
Senátoři se v úvodu jednání neúspěšně pokusili zpochybnit nestrannost předsedy Ústavního soudu a zpravodaje v této kauze Pavla Rychetského.
Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v Ranním interview Radiožurnálu o jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě
Jejich právník vystoupil s námitkou podjatosti kvůli tomu, že se Rychetský před časem setkal s německým velvyslancem Johannesem Haindlem. Plénum soudců ale za chvíli odmítlo vyloučit Rychetského z projednávání věci.
Vláda také ještě bude v bruselské centrále Evropské unie dohadovat výjimku z Listiny základních práv EU pro splnění podmínky prezidenta Klause, který vyjádřil obavu z prolomení takzvaných Benešových dekretů.
Vládu u jednání zastupuje ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Se senátorskou stížností kabinet - jak zdůraznil premiér Jan Fischer - nesouhlasí.
Děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch ve vysílání Rádia Česko o jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě
"Vláda se domnívá, že stížnost sedmnácti senátorů není důvodná, že Lisabonská smlouva je slučitelná s českým ústavním pořádkem a všeobecným právním řádem. Toto stanovisko má ministr Füle mandát v Brně hájit."
Jako jediný zástupce senátorů-kritiků vystupuje na jednání Ústavního soudu občanský demokrat Jiří Oberfalzer, který opakoval přesvědčení, že Lisabonská smlouva omezuje svrchovanost členských zemí Evropské unie.
V Ranním interview Radiožurnálu informoval, že v případě zamítnutí už kritici nemají další plán, myslí si, že vyčerpali všechny právní možnosti, jak zabránit přijetí Lisabonské smlouvy.
Jan Vintr z katedry teorie práva právnické fakulty Univerzity Karlovy ve vysílání Radiožurnálu o jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě
Odborník na ústavní právo Aleš Gerloch, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy, předpovídá, že dnes asi verdikt nepadne, ale vzhledem k opakovanému projednávání Lisabonské smlouvy ústavními soudci padne vcelku brzo. Kloní se k myšlence, že Ústavní soud vynese verdikt, který bude v souladu s předcházejícími rozsudky.
Jan Vintr z katedry teorie práva právnické fakulty Univerzity Karlovy k dalšímu doplnění stížnosti senátorů řekl, že udělat to v den jednání Ústavního soudu není obvyklé. Ve vysílání Radiožurnálu proto nevyloučil pochybnost, že se jednalo o obstrukci.
V poledních Ozvěnách dne doplnil, že Ústavní soud si už vytvořil půdu, aby i v dalších svých nálezech mohl rozhodnout o souběhu našeho ústavního práva a Lisabonské smlouvy. Očekává verdikt v příštích dnech, nejvýše týdnech.
Dopolední jednání Ústavního soudu shrnula redaktorka Rádia Česko Naďa Bělovská krátce před otevřením odpoledního slyšení. Poslechněte si záznam Rádia Česko!
Jedná se celkem už o třetí stížnost na Lisabonskou smlouvu, kterou projednávají ústavní soudci. Ústavní soud už na vybraných pasážích smlouvy pracoval. Tehdy je v rozporu s českou Ústavou neshledal.