‚Rutinní přesun.‘ Americká válečná loď USS Milius v neděli proplula Tchajwanskou úžinou

Americká válečná loď USS Milius v neděli proplula Tchajwanskou úžinou, která odděluje Tchaj-wan od Číny. Informuje o tom agentura Reuters, která připomíná, že se tak stalo jen několik dnů po vojenských manévrech Číny u ostrova, který si nárokuje.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký torpédoborec USS Milius

Americký torpédoborec USS Milius | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Americké námořnictvo proplutí své lodi označilo za „rutinní“ přesun. Peking uvedl, že cestu amerického torpédoborce sledoval.

Plavidlo USS Milius se v oblasti jihovýchodní Asie pohybuje už delší čas. Čínská armáda koncem března dvakrát za dva dny tvrdila, že tento torpédoborec „odehnala“, protože podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to dvakrát popřely a uvedly, že torpédoborec jen uplatnil právo svobodné plavby.

23:40

Riziko boje o Tchaj-wan je vysoké. Evropa na Číně urychleně snižuje závislost, poukazuje analytička

Číst článek

Čína vojenské cvičení, při němž trénovala i blokádu Tchaj-wanu, ukončila před týdnem. Manévry vyjádřila nespokojenost s tím, že se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen nedlouho předtím v USA sešla se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym.

Po cvičení si Čína v oblasti i nadále zachovává citelnou vojenskou přítomnost. Její plavidla i letadla opakovaně v uplynulých dnech překračovala středovou linii v Tchajwanské úžině, která slouží jako neoficiální bariéra mezi Čínou a Tchaj-wanem.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.

Peking vyzývá ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost Tchaj-wanu. Také proto na setkání mezi tchajwanskými politiky a zahraničními lídry reaguje podrážděně; loni v srpnu zahájil Peking rozsáhlé cvičení poté, co ostrov navštívila tehdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Tchajwanská úžina je široká kolem 180 kilometrů, v nejužším bodě 130 kilometrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme