Duchovní pomoc Ukrajině. V americké katedrále vyjádřily stovky věřících podporu napadené zemi
Ukrajina má ve své obraně proti ruské agresi mnoho spojenců. Tím nejštědřejším jsou Spojené státy. Kromě dodávek zbraní a munice dostává Ukrajina od Ameriky i morální a duchovní podporu. Stovky lidí se tento víkend modlily na bohoslužbě za mír na Ukrajině v Národní katedrále svatých Petra a Pavla ve Washingtonu.
Hlavní loď národní americké katedrály ve Washingtonu je zaplněná prakticky do posledního místa zde žijícími Ukrajinci a jejich americkými přáteli. Přišli na mši za Ukrajinu, protože ruská agrese proti této zemi trvá už přes 500 dnů.
K společné modlitbě se o víkendu sešli ukrajinští i američtí věřící v Národní katedrále ve Washingtonu
Vládě i občanům Spojených států děkovala společnou modlitbu za mír a právo na sebeurčení Ukrajiny její velvyslankyně ve Washingtonu Oksana Markarovová. Děkovala za zbrojní dodávky, solidaritu a podporu. Chválila Američany za to, že stále mají pro Ukrajinu místo ve svých srdcích a nenechají ji padnout. Mše byla naplněná zpěvy a čtením z evangelií a žalmů v angličtině i ukrajinštině.
Paní Ala Chadekivska přišla s manželem Sergejem a dětmi na mši ve žlutých šatech s bleděmodrým sáčkem a šátkem stejné barvy. Její partner v bleděmodré košili se žlutou kravatou. Ve Spojených státech žijí už několik let. Bez podpory Ameriky a sjednoceného světa by podle nich nebylo možné v jejich bývalé vlasti bojovat za spravedlnost, právo na vlastní stát a svobodu.
Podle pana Kevina je třeba ukázat solidaritu s lidmi z Ukrajiny a zármutkem z toho, čím si za 500 dnů prošli. Kdykoli se někde ve světě objeví nějaké zřejmé narušení hranic a trpí tím hlavně ženy a děti, zanechává to v srdcích amerických věřících hodně bolesti. Proto s přáteli přišli na bohoslužbu.
Srdce Američanů jsou s lidmi, kteří trpí krutostmi, které oni sami nevyvolali. Zbytečnou válkou, která musí skončit, dodal pan Steven.
Americká národní katedrála je svatostánkem Episkopální církve. Je ale otevřená všem, i nekřesťanským náboženstvím. Na mši za mír na Ukrajině se vystřídali i kněží katolické a ortodoxní církve a bohoslužba tak měla ekumenický charakter.