FBI je v troskách, napsal Trump. Nové vedení podle něj musí vrátit úřadu jeho dřívější velikost
Americký prezident Donald Trump v neděli na twitteru tvrdě kritizoval Federální úřad pro vyšetřování. FBI je podle něj v troskách a nové vedení musí úřad vyčistit. Šéf Bílého domu napadl vyšetřovatele krátce poté, co obvinili jednoho z jeho bývalých hlavních spolupracovníků Michaela Flynna ze lži.
Prezident Donald Trump ke svému útoku na twitteru využil informaci amerických médií, podle kterých zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller vyhodil v létě jednoho ze svých agentů.
Trump: Flynn se jako člen mého štábu ničeho nedopustil. Nebylo co skrývat
Číst článek
Mueller pátrá po důkazech o ruském vměšování do loňských prezidentských voleb v USA.
Důvodem propuštění agenta byla podle agentury AP e-mailová korespondence, ve které agent Peter Strzok použil výrazů naznačujících jeho negativní vztah k Trumpovi. Regule přitom pracovníkům FBI předepisují naprostou nezaujatost.
Podle Trumpa jde o jasný důkaz politické předpojatosti, který ukazuje na to, že reputace FBI je v troskách a nejhorší v dějinách. Nové vedení FBI, řízené ředitelem Chrisem Wrayem, musí podle Trumpa budovu vyčistit a vrátit úřadu jeho dřívější velikost. Wray v čele FBI vystřídal v květnu Jamese Comeyho, kterého Trump vyhodil.
Pátrání po ruské stopě míří do Bílého domu
Vyšetřovatel FBI Robert Mueller se už několik měsíců snaží odhalit ruské vměšování do amerických voleb. Jeho pozornost se stále víc soustřeďuje na Bílý dům a osoby v okolí prezidenta Trumpa.
Kauza pátrání po ruské stopě v loňských amerických volbách nabrala na síle, když FBI v pátek obvinila bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna ze lži.
Exporadce podle FBI zalhal letos v lednu při výslechu o telefonátech s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. S ruským diplomatem hovořil dvakrát koncem loňského prosince, mimo jiné o reakci Ruska na loni vyhlášené americké sankce. Při výslechu ale obsah rozhovoru zamlčel.
Obviněný se přiznal, hrozí mu až pět let vězení. Trump ale reagoval, že v době, kdy pro něj Flynn pracoval, se ničeho nelegálního nedopustil.
Obvinění prezidentovi poradci
Flynn podle amerických novinářů zvláštnímu vyšetřovateli FBI Muellerovi řekl, že ho stykem s ruským velvyslancem Kisljakem pověřil Trumpův zeť Jared Kushner a bývalá náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová.
List The New York Times napsal, že do skandálu je zapleteno ještě víc prezidentských poradců. Přes Kisljaka prý tlačili na Moskvu, aby reagovala jen zdrženlivě na protiruské sankce, které před odchodem z funkce vyhlásil exprezident Barack Obama.
V opačném případě by totiž Trump nemohl splnit svůj předvolební slib, že vztahy s Moskvou zlepší. Spirála sankcí by navíc mohla Američanům neustále připomínat údajné ruské vměšování do amerických voleb, a nakonec by mohla i zpochybnit Trumpův prezidentský mandát.
Zvláštní vyšetřovatel Mueller už také vznesl obvinění proti dalším lidem z prezidentova týmu. Kromě Flynna je to například i bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort.