V USA odsoudili k devíti rokům vězení ruského hackera, který vedl ‚nejexkluzivnější zločinecké fórum‘
Americký soud v pátek poslal Rusa Alexeje Burkova na devět let do vězení za počítačové zločiny. Obžaloba žádala pro ruského hackera 15 let. Soud přihlédl k tomu, že Burkov si odpykal 4,5 roku ve vazbě v Izraeli, než byl vydán do Spojených států, a pak v USA při čekání na proces. Při dobrém chování by podle agentury AP mohl vyjít na svobodu za tři roky.
Mladík z Petrohradu podle obžaloby od roku 2009 až do svého zatčení v roce 2015 řídil web Cardplanet, kde se prodávala ukradená čísla bankovních karet, včetně těch, jež patřily Američanům. Výsledkem byly ukradené údaje 150 000 karet a škoda odhadovaná na 20 milionů dolarů (asi 477 milionů Kč).
Austrálii zasáhl kybernetický útok. Musí jít o Čínu, shodují se odborníci, Peking obvinění odmítá
Číst článek
Žalobce označil Burkovův web za „nejexkluzivnější zločinecké fórum na internetu“. Při vstupu totiž bylo nutné složit kauci ve výši 5000 dolarů a mít záruku od tří dosavadních členů. Web počítal i s arbitráží v případě sporu mezi účastníky transakce a sliboval vrácení peněz, pokud by ukradený údaj nefungoval.
Rus přiznal vinu ve třech z pěti bodů obžaloby: podvodu se zařízeními s přístupem k údajům, krádeži osobních informací a vniknutí do počítačových systémů. U soudu se omluvil za své činy.
Burkova zadrželi na Ben-Gurionově letišti v Izraeli v prosinci 2015 kvůli podezření z počítačové kriminality. Moskva marně žádala o jeho vydání. Izrael jej loni v listopadu vydal Američanům, přestože Rusko za jeho vrácení do vlasti bylo údajně ochotno vydat Izraeli jeho občanku Naamu Issacharovou, odsouzenou v Rusku na 7,5 roku za pašování deseti gramů hašiše. Issacharová si nakonec odpykala v ruském vězení deset měsíců; ruský prezident Vladimir Putin ji udělil milost asi týden poté, co se Burkov přiznal.
Ransomware během koronaviru. Počet vyděračských útoků v březnu stoupl o 40 procent
Číst článek
Rusko obvykle důrazně protestuje proti vydání svých občanů do třetích zemí. Známými případy jsou obchodník se zbraněmi Viktor But zadržený na žádost USA v Thajsku, pilot Konstantin Jarošenko zatčený v Libérii a deportovaný do USA, nebo také Jevgenij Nikulin, kterého Spojeným státům předloni na jaře vydala česká justice.
Podle AP není jasné, zda se Rusko bude dále snažit o Burkovovo vydání. Soudce nařídil, aby Rus odpykával trest poblíž Washingtonu, což má usnadnit jednání s právníky - a ta podle soudce mohou být potřebná „z důvodů, které netřeba vysvětlovat“. Burkovův obhájce se odmítl vyjádřit.