USA se už nebudou podílet na přípravách dohody OSN o uprchlících. Je neslučitelná s Trumpovou politikou
Americký prezident Donald Trump rozhodl, že se Spojené státy stáhnou z příprav globálního paktu o migraci, kterým členské státy OSN chtějí společně chránit práva uprchlíků a migrantů a jejich životy. Podle Trumpa je tato dohoda neslučitelná s jeho migrační politikou. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na americkou misi při OSN.
„Americká mise při OSN informovala generálního tajemníka, že USA ukončí svou účast v globálním paktu o migraci," píše se v prohlášení americké mise.
V září 2016 přijalo 193 členských států Valného shromáždění OSN jednomyslně text zvaný Newyorská deklarace pro migranty a uprchlíky. Ta má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, mimo jiné otázky přijímání běženců v jednotlivých zemích, školní docházky jejich dětí, legálního zaměstnávání, ochrany před pašeráky či jejich návratu domů.
Trumpův zákaz přijímání uprchlíků skončil. Nová opatření budou zveřejněna brzy, zní z vlády
Číst článek
V deklaraci se státy také zavázaly zahájit jednání o uspořádání mezinárodní konference k uzavření globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci v roce 2018.
„Newyorská deklarace obsahuje několik ustanovení, která se neslučují s americkou imigrační a uprchlickou politikou a se zásadami Trumpovy vlády ohledně přistěhovalectví," píše se v prohlášení americké mise při OSN.
„Prezident Trump se proto rozhodl, že zastaví účast USA na přípravách paktu, které by měly vyvrcholit uzavřením dohody v OSN v roce 2018," dodává se v komuniké.
USA se stáhly už z několika dohod
„Amerika je hrdá na své přistěhovalecké dědictví a je vůdčí silou při podpoře migrantů a uprchlíků ve světě," uvedla americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová v prohlášení.
Trump chce opět snížit uprchlické kvóty. Spojené státy mají přijmout nanejvýš 45 tisíc běženců
Číst článek
„Žádná země neudělala víc než Spojené státy a naše štědrost bude pokračovat, ale rozhodnutí týkající se naší imigrační politiky musejí být vždy přijímána výhradně Američany, my budeme rozhodovat o tom, jak nejlépe kontrolovat své hranice a kdo bude vpuštěn do naší země," zdůraznila Haleyová. „Globální přístup Newyorské deklarace odporuje svrchovanosti USA," dodala.
Po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úřadu se již Spojené státy stáhly z několika dohod, které uzavřela vláda jeho předchůdce Baracka Obamy, včetně pařížské dohody o ochraně klimatu.
V říjnu Trump oznámil, že USA opustí k 31. prosinci 2018 také Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské.