USA omezují cestování Maďarů. Vztahy mezi zeměmi zhoršilo zdržení hlasování o přijetí Švédska do NATO

Spojené státy v úterý uložily nová cestovní omezení maďarským občanům oficiálně kvůli obavám, že totožnost téměř milionu cizinců, kteří v posledních letech dostali maďarské pasy, není dostatečně prověřena, napsala agentura AP s odvoláním na americké velvyslanectví a nejmenovaného vládního představitele.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán a příznivci strany FIDESZ

Prohlášení podle MTI uvádí, že vláda prezidenta Joea Bidena se mstí na Maďarech | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Budapešť se nezabývala bezpečnostními slabinami, na které Washington opakovaně upozorňoval, uvedla agentura Reuters a připomněla, že vztahy mezi vládami obou zemí v poslední době zatížilo i odkládané hlasování maďarského parlamentu o přijetí Švédska do NATO či omezování práv komunity LGBTQ kabinetem premiéra Viktora Orbána.

26:57

Petříček: Maďarsko a Turecko jsou problematičtí partneři. Snažme se je pochopit, ale nezavírejme oči

Číst článek

Budapešť obvinila Washington, že se mstí na Maďarech.

Maďarské ministerstvo vnitra podle agentury MTI uvedlo, že Spojené státy žádaly o osobní údaje Maďarů s dvojím občanstvím žijících v cizině, ale maďarská vláda je odmítla poskytnout, protože nechtěla ohrozit bezpečnost etnických Maďarů.

Omezení se vztahují na americký bezvízový program, který držitelům pasů ze 40 zemí, včetně Česka či Slovenska, umožňuje vstoupit bez víz do Spojených států až na 90 dnů za účelem podnikání či kvůli turistice.

Pro držitele maďarských pasů se doba platnosti povolení v rámci elektronického systému okamžitě zkracuje ze dvou let na jeden rok a každý cestující bude omezen na jediný vstup do USA. Ze 40 zemi účastnících se bezvízového programu se tato omezení týkají jedině Maďarska, upozornil podle agentur nejmenovaný americký představitel.

Marné snahy

Vysoký představitel americké vlády agentuře AP vysvětlil, že tato změna následovala po letech marných snah Američanů spolupracovat s maďarskou vládou na vyřešení problému, budícího bezpečnostní obavy. Představitel se vyjadřoval za podmínky, že nebude jmenován, aby mohl otevřeně hovořit o citlivých záležitostech.

Problémy v Polsku a Maďarsku dál ohrožují právní stát, v Česku vázne vyšetřování korupce, tvrdí Komise

Číst článek

Uvedl, že statisíce maďarských pasů byly vydány bez přísného ověřování totožnosti držitele a některé pasy se dostaly do rukou zločinců, kteří představují bezpečnostní hrozbu a nemají žádné sepětí s Maďarskem.

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána v roce 2011 nabídla usnadněné získání maďarského občanství osobám hlásícím se k maďarskému původu, přestože nežili a neměli v úmyslu žít v Maďarsku.

Statisíce ze dvou milionů etnických Maďarů žijících v sousedních zemích, hlavně v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajině, získaly maďarské občanství ve zjednodušené proceduře.

Kritici tvrdí, že tento program umožnil Maďarům žijícím v jiných zemí hlasovat v maďarských volbách, čímž Orbánova strana Fidesz získala ve volbách výhodu.

Spojené státy kvůli obavám již dříve přeřadily Maďarsko v bezvízovém programu do kategorie prozatímního člena, dodala AP.

Hlasování se nekonalo

Reuters připomněl, že Spojené státy v roce 2014 zakázaly šesti Maďarům vstup do USA jako varování předchozí Orbánově vládě, aby zvrátily politiku hrozící rozvrácením demokratických hodnot.

Nynější omezení následovala den poté, co Orbánova vládnoucí strana Fidesz bojkotovala mimořádnou schůzi parlamentu, svolanou menšinovou opozicí kvůli přijetí Švédska do NATO. Hlasování se nakonec nekonalo.

Na dotaz, zda omezení souvisejí s jinými otázkami způsobujícími třenice mezi oběma vládami, americký představitel podle Reuters odpověděl, že tento krok by neměl být chápán jako vzkaz v jiných otázkách, bezpečnostní slabiny byly rozpoznány dlouho před ruským vpádem na Ukrajinu.

Nicméně dodal, že Spojené státy věnují velkou pozornost tomu, jaká rozhodnutí dělá maďarská vláda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme