Likvidace Solejmáního? Američané měli právo na sebeobranu, tvrdí britský ministr zahraničí Raab
Spojené státy měly v případě zabití vlivného íránského generála Kásema Solejmáního právo na sebeobranu. Prohlásil to v neděli šéf britské diplomacie Dominic Raab v rozhovoru s BBC. Solejmání zemřel v noci na pátek při americkém leteckém útoku nedaleko iráckého hlavního města Bagdádu. Írán Spojeným státům vyhrožuje tvrdou odvetou a jeho představitelé v neděli pokračují s ostrými slovními výpady adresovanými do USA.
Na otázku, zda bylo legální Solejmáního zabít, britský ministr zahraničí Raab odpověděl, že „existuje právo na sebeobranu“.
Solejmáního, který stál v čele elitních jednotek Kuds, britský ministr označil za „hrozbu pro region“ a připomněl, že „měl v popisu práce vedení zástupných válek a využívání milicí (za hranicemi Íránu) k útoku na západní země“. Raab ale také opět zdůraznil ale, že „válka není v ničím zájmu“.
Trump: USA vytipovaly 52 íránských cílů. Při odvetě budeme reagovat velmi rychle a tvrdě
Číst článek
Britská vláda zároveň do oblasti Hormuzského průlivu v neděli poslala své válečné lodě, aby poskytly ozbrojený dohled nad komerčními plavidly. „Nařídil jsem HMS Montrose a HMS Defender, aby se vrátily k doprovodným povinnostem lodní dopravy v Hormuzském průlivu,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.
Wallace zároveň uvedl, že britská vláda podnikne veškeré kroky, aby ochránila jejich lodě a občany. Informoval o tom server Sky News.
Zabití bylo nelegální
Washington útok na Solejmáního obhajuje s tím, že měl od zpravodajských služeb jasné a jednoznačné důkazy o tom, že íránský generál chystal k násilným akcím proti USA.
Zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová v pátek upozornila, že zabití klíčového íránského generála bylo velmi pravděpodobně nelegální. K vojenským krokům se mohly USA podle mezinárodního práva uchýlit jen v případě bezprostřední hrozby útoku, dodala.
Írán pohrozil USA odplatou za Solejmáního. ‚Na dosah máme nějakých 35 cílů,‘ řekl velitel Revolučních gard
Číst článek
Americký prezident Donald Trump v sobotu Teheránu vzkázal, že pokud podnikne odvetné kroky proti majetku nebo občanům USA, má Washington vytipovaných 52 íránských cílů, které je schopen velmi rychle a účinně zasáhnout. Jde o místa důležitá pro samotný Írán a jeho kulturu, uvedl Trump.
‚Terorista v obleku‘
Írán v reakci na oznámení označil Trumpa za „teroristu v obleku“, který „nenávidí kulturu stejně jako (teroristická organizace) Islámský stát, Hitler, Čingischán“. Spojeným státům podle generála Abdorrahíma Músavího, který stojí v čele íránské armády, chybí odvaha pro vojenskou konfrontaci s jeho zemí.
Íránská televize v neděli informovala, že Teherán si kvůli Trumpovým výrokům předvolal švýcarského velvyslance. Švýcarsko v Íránu zastupuje americké zájmy.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví podle agentury AP řekl, že nejdůležitější činitelé země se v neděli večer budou radit o tom, jaký další krok podniknou ve vypovídání mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Půjde prý o krok větší než plánovaný, protože „veškerý vývoj ve světové politice je propojený“. Teherán se v dohodě zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. USA dohodu ale předloni na jaře vypověděly a zavedly proti Íránu nové sankce, hlavně na vývoz ropy. Ostatní signatáři úmluvy, což je Británie, Německo, Francie, Čína a Rusko se ji snaží zachovat, Írán však její podmínky už několikrát porušil.
Udržet plamen dialogu
O posledním vývoji v Iráku během víkendu mluvil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, kterého také pozval k návštěvě Bruselu. Borrell vyzval Írán ke zdrženlivosti a k tomu, aby pečlivě zvážil svou reakci a zabránil tak další eskalaci, která by poškodila celý region a jeho obyvatele, uvedl Borrellův mluvčí.
Papež František v tradiční nedělní modlitbě Anděl Páně v souvislosti s atentátem na Solejmáního všechny strany vyzval, aby „udržovaly plamen dialogu a zdrženlivosti“.