O událostech informoval polooficiální web Nournews s odkazem na místního představitele, podle kterého není jasné, zda šlo o výbuch plynových lahví, nebo teroristický útok.
Nabídkou území, o které se v minulosti vedly tvrdé boje, Trump monarchu šokoval. Západní břeh si nárokují Palestinci a kromě nich zde žije také zhruba půlmilionová menšina Izraelců.
Vedení Amnesty International uvedlo, že si 56letou Francouzsku Callamardovou vybralo pro její zkušenost, inteligenci a odvahu. V pozici vyšetřovatelky OSN zkoumala i zabití generála Solejmáního.
V zatykači vydaném nedlouho po prvním výročí útoku na bagdádském letišti se uvádí, že Trump je podezřelý z úkladné vraždy. Za ni by mu v případě odsouzení mohl být uložen i trest smrti.
Velitel íránských Revolučních gard Hossein Salámí údajně během inspekce sil na ostrově Abú Músá přislíbil odvetu za případnou nepřátelskou akci. Informuje o tom agentura AFP.
„Pokud budeme vycházet z toho, jak pingpongový systém mezi Íránem a Izraelem fungoval do dnešních dnů, lze očekávat, že k odvetě dojde. Může se jednat o útok na izraelský cíl kdekoliv v zahraničí.“
V Íránu popravili Mahmúda Músaví Madžda, který podle Teheránu spolupracoval se CIA a Mossadem a poskytl jim mimo jiné údaje o poloze íránského generála Kásema Solejmáního.
Spojené státy se přitom obávají, že technologie na vypouštění balistických střel dlouhého doletu, které Írán používá i k vypouštění satelitů, by mohly být použity k odpalování jaderných hlavic.
Reuters napsal, že demonstranti se skandováním dožadovali rezignace Chameneího. Video, ve kterém lidé demisi požadují, bylo zveřejněno na twitteru. Reuters ale pravost nahrávky potvrdit nemůže.
Mahdí uvedl, že Irák odsuzuje veškeré narušování své svrchovanosti včetně amerického atentátu na Solejmáního a středečních íránských raketových útoků na základny s americkými vojáky v Iráku.
Jaký smysl mělo zabít v době oficiálního míru generála jiného státu na území státu třetího? Je to šance pro Trumpovu prezidentskou kampaň za znovuzvolení.
Spojené státy o íránském raketovém útoku informovali Iráčané. „USA jsou odhodlány v regionu podniknout další akce pro ochranu amerických vojáků a svých zájmů,“ uvedla americká diplomatka.
Íránská média přitom během středy informovala, že zemřelo nejméně 80 lidí. Teherán podle americké armády odpálil přes tucet balistických střel na leteckou základny v centrálním Iráku a na severu země.
Zatímco se politicky korektní politici a média předhánějí v odsuzování cíleného atentátu na mocného íránského generála Kásema Solejmáního, je třeba říct jednu věc jasně.
Americký prezident Donald Trump chystá odpoledne našeho času k útokům delší prohlášení. Na svém twitteru zatím uvedl, že USA mají nejsilnější a nejlépe vybavenou armádu na světě.
Úderem proti Solejmánímu chtěly Spojené státy vliv Íránu v regionu oslabit, jeho smrt ale otevřela cestu k dosažení jednoho z hlavních íránských cílů – stažení armády USA z území sousedního Iráku.
Spojené státy a Írán si vyměňují výhrůžky a předhánějí se v počtu cílů, které si vzájemně plánují zničit. Co se na Blízkém východě bude dít dál po smrti vlivného íránského generála Kásema Solejmáního?
Po boku nejvyššího duchovního stáli prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky.
Na smutečním obřadu za Solejmáního to prohlásil velitel letectva íránských revolučních gard. Pomstu hlásá i velitel libanonského Hizballáhu. Severoatlantická aliance stojí za Spojenými státy.
Tři hlavy evropských států se ve společném prohlášení vyjádřily k situaci v Iráku. Požadují, aby útoky na koaliční síly přestaly. Zároveň apelují na Írán, aby přestal s násilnými akcemi.
Už v noci na neděli nejvyšší americký představitel prohlásil, že Spojené státy vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou v případě íránské snahy o odvetu.