Dvě exploze u Solejmáního hrobu zabily 103 lidí. Připomínali si čtvrté výročí úmrtí íránského generála

Nejméně 103 lidí ve středu zahynulo při dvou explozích nedaleko hřbitova v íránském městě Kermán, kde je pochován generál Kásem Solejmání, který zahynul při americkém atentátu v Bagdádu v lednu 2020. Píše to agentura AFP s odkazem na íránská státní média. Podle zástupce guvernéra provincie Kermán šlo o terorismus. K incidentu došlo v době, kdy se na místě konala pieta připomínající čtvrté výročí Solejmáního úmrtí.

Teherán (Aktualizováno: 15:32 3. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek, na fotografii z října 2019. Na snímku je vidět výrazný prsten, který nosil na levé ruce

Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek, na fotografii z října 2019. Na snímku je vidět výrazný prsten, který nosil na levé ruce | Zdroj: Profimedia

Íránská státní televize informovala nejprve o první, následně o druhé explozi během pietního ceremoniálu v jihovýchodním městě Kermán. Polooficiální web Nournews uvedl, že na silnici vedoucí ke hřbitovu explodovalo několik plynových lahví. Citoval místního představitele, který řekl, že v tuto chvíli není jasné, zda výbuch způsobily exploze plynových lahví, nebo se jednalo o teroristický útok.

Státní televize odvysílala záběry, na kterých zraněným pomáhají zdravotníci. „Naše týmy evakuují zraněné... Ale silnice blokují davy lidí,“ řekl státní televizi šéf Červeného půlměsíce v provincii Kermán Rezá Falláh.

Na místě bylo zraněno zhruba 140 lidí, uvádějí státní média s odvoláním na záchrannou službu, přičemž předtím hovořila o 170 raněných.

Velitel elitních íránských jednotek Kuds Solejmání byl zabit 3. ledna 2020 při útoku amerického bezpilotního letounu u letiště v iráckém Bagdádu.

Vlivný generál, kterého Washington zařadil na seznam teroristů, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta strategie takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme