Během požáru v uprchlickém táboře na Lesbu zemřela matka s dítětem. Vláda plánuje krizovou schůzku
Při nedělním požáru v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos zemřely matka s dítětem a několik dalších osob bylo zraněno. V pondělí o tom informovala místní média, podle nichž se obětí požáru stala žena z Afghánistánu. V přeplněném táboře stále panuje napětí, varoval v pondělí opět starosta ostrovního správního střediska Mytiléna. V pondělí kolem poledne by se měla konat krizová schůzka vlády pod vedením premiéra Kyriakose Mitsotakise.
„Tisíce migrantů musí být co možná nejdříve odvezeny na pevninu. Takhle už to dál nejde,“ řekl v pondělí řecké televizi starosta Stratos Kytelis. V táboře Moria a jeho okolí žije na dvanáct tisíc migrantů, ač kapacita tábora je asi tři tisíce osob. Na přeplněnost zařízení místní úřady upozorňují už dlouhé měsíce.
Albánská loď předala Turecku 111 zachráněných migrantů. Přes moře se snažili dostat do Řecka
Číst článek
Minulý týden jednala řecká vláda s vedením pevninských regionů o přemístění asi deseti tisíců migrantů z ostrovů v Egejském moři na pevninu.
Příčina nedělního požáru zatím podle DPA není potvrzená. V médiích se objevují neoficiální zprávy, že požár způsobili úmyslně migranti kvůli špatným podmínkám v táboře. Hořet začalo nejprve mimo tábor v olivovém háji, kde žijí uprchlíci ve stanech a různých provizorních přístřeších, protože v táboře už není místo. Asi za dvacet minut začal hořet uvnitř tábora jeden z obytných kontejnerů, v nichž tam migranti žijí.
Po požáru obrátily v neděli podle DPA stovky rozzlobených migrantů svůj hněv proti úředníkům, policistům i hasičům, házeli na ně kameny a různé předměty. Řecká vláda na ostrov poslala posily.
Třicet tisíc migrantů
Na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos žije nyní na třicet tisíc migrantů. Jejich příliv z Turecka se letos oproti předchozím dvěma letům zvýšil natolik, že se Řecko opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako jí bylo v roce 2015, než Evropská unie uzavřela dohodu s Tureckem, která migrační vlnu výrazně zmírnila.
Deník Kathimerini v pondělí napsal, že řecká pobřežní stráž poslala další žádost o pomoc evropské agentuře pro ochranu hranic Frontex, konkrétně žádá o radary a termální kamery. Šéf řecké pobřežní stráže Stamatis Raptis má ve středu jet do Ankary, kde bude jednat se svým tureckým protějškem. Spolupráce s tureckými úřady je ale podle řecké pobřežní stráže dobrá.