Uprchlíci zablokovali řecko-makedonskou hranici, chtějí uvolnit cestu do Evropy
Více než 200 utečenců zablokovalo dálnici spojující Řecko s Makedonií. Protestovali tak proti tomu, že je policisté odmítají pustit přes společnou hranici. V Řecku se v současnosti nachází na 53 tisíc běženců a první z nich mají být na základě dohody Evropské unie a Ankary deportováni z Řecka zpět do Turecka už v pondělí.
Migranti blokovali dálnici spojující Řecko s Makedonií asi 17 kilometrů od tábora Idomeni, kde uvízlo asi 11 tisíc běženců. Demonstranti bránili v průjezdu nákladním automobilům, ta osobní ale nechávali projet. Chtějí tak dosáhnout toho, aby je pohraničníci pustili dál do Evropy.
Řecké úřady se mezitím připravují na první deportaci asi 750 uprchlíků, kteří už od pondělí mají být přepravováni z řeckého ostrova Lesbos do západotureckého přístavu Dikili. Tamní obyvatelé ovšem žádné uprchlíky nechtějí. Dnes stovky z nich proti vracení migrantů z Řecka protestovaly.
"Vadí mi špinavá politika vlády. Ať nás každého nechají zaplatit tisíc lir a Evropa si ty migranty nechá. Já je doma nechci, ať si je vezmou ti, co je chtějí," říká jedna z protestujících.
Syřané budou mít nejspíš právo usadit se kdekoli v Turecku. Migranty jiného než syrského původu bude Ankara vracet do jejich domovských států.
Evropská unie kvůli dohodě s Tureckem v poslední době čelí kritice. Organizace Amnesty International nedávno Ankaru obvinila, že na hranicích střílí do uprchlíků ze Sýrie.
Rakouský prezident Heinz Fischer proto v rozhovoru pro rakouský rozhlas prohlásil, že Unie bude muset dohodu znovu zvážit, pokud bude porušování lidských práv v Turecku pokračovat.