Unie chce posílit boj s korupcí, navrhne zabavit úplatkářům zisky

Nelze být potrestán za korupci a nechat si nekalým jednáním nabytý majetek. Dosud se tak často děje a Evropská komise s tím chce rázně skoncovat. Svým členským zemím chce už na podzim navrhnout společnou úpravu konfiskace majetku získaného korupcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce

Korupce | Foto: Fotobanka stock.xchng

V korupci jde podle výkonného ředitele Transparency International Davida Ondráčky zejména o peníze - o zisk a sáhnout na neoprávněný zisk je klíčové, kvitoval opatření o postihování zisků u korupčních kauz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák a David Ondráčka z Transparency International ve Světě o jedné Rádia Česko k nové unijní protikorupční politice

Zabavování zisků úplatkářům je jedním z dílčích opatření nové unijní protikorupční strategie. Eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová představila snahu Unie v boji proti korupci na další roky. V dvouletém intervalu bude také Komise hodnotit počínání jednotlivých zemí sedmadvacítky. Dosud představovala Komise index vnímání korupce Transparency International, ten chce dále obohatit o takzvaný eurobarometr, tedy vlastní průzkum vnímání korupce veřejností v jednotlivých zemích.

Korupce je podle Malmströmové velkým problémem nejen národním, ale i přeshraničním, jednotlivé firmy nabízejí své služby v různých státech, na korupci je také navázán organizovaný zločin, který nezná hranice. Celé ztráty unijní ekonomiky kvůli korupci pak lze vyčíslit na 120 miliard eur ročně. Až čtvrtina hodnoty veřejných zakázek se údajně ztratí v korupci.

A právě oblast veřejných zakázek se chce Evropa pokusit dále regulovat. V příštím roce chce Komise modernizovat rámcová pravidla pro jejich zadávání.

Korupci jako vážný problém vnímá také veřejnost. Čtyři z pěti Evropanů se domnívají, že je třeba ji řešit.

„Evropské iniciativy v oblasti transparentnosti byly dosud velmi formální a málokdy šly až na úplné jádro, často se zastavily na úrovni evropských institucí a málokdy donutily členské státy k tomu, aby své protikorupční mechanismy vynucovaly,“ připomněl Ondráčka.

„Organizovaný zločin ve spojení s korupcí je přeshraniční. Na druhé straně instituce, které mají zabavovat majetky zůstávají národní. Evropská unie k tomu může vytvořit lepší podmínky, aby se právně spolupracovalo,“ domnívá se Ondráčka, jakou roli by měla hrát unijní agenda v oblasti korupce.

Pavel Novák, Ondřej Černý, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme