Ultraortodoxní rabíni v Izraeli cenzurují fotografie, na kterých jsou ženy
Židovské ženy z Varšavského ghetta se za války staly obětí nacistického vyvražďování, teď se ale přímo v Izraeli nesmějí jejich tváře objevit na stránkách některých časopisů. Slavnou fotografii z válečné Varšavy v Izraeli zveřejnil jeden náboženský týdeník. Tváře všech žen na fotografii ale rozmazal.
Snímek zachycuje okamžik, kdy nacisté ve Varšavě obsadili tamní židovské ghetto a vyvádějí z něj skupinu civilistů. Jsou tam ženy a děti z rukama nad hlavou, řada těchto lidí pak skončila v nacistických vyhlazovacích táborech. Jde o velmi bolestný a emotivní snímek.
Tváře všech žen na světoznámé fotografii jsou však digitálně rozostřené. Vidět jsou pouze zbytky jejich postav. Plně zaostřeni jsou jen nacisté, muži a malé židovské děti také s rukama nad hlavou. Sekulární izraelský tisk takový postup označuje za náboženskou cenzuru.
O náboženské cenzuře v Izraeli informoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
Podle vydavatelů časopisu, kterými jsou ultraortodoxní židé, fotografie doprovází článek o jednom z malých chlapců, který se na snímků vzdává nacistům. Ten poskytl novinám rozhovor, v němž popisuje, jak se v té době před pořízením fotografie cítil. Jsou to velmi emotivní vzpomínky.
Vydavatelé časopisu proto tvrdí, že o ženách z fotografie článek stejně nebyl, že se týkal jen chlapce, který rozostřený není. A že oni dohlížejí na to, aby jejich čtenáři viděli to, co mají vidět a co mohou vidět. Implicitně tak vlastně říkají, že tváře žen čtenáři vidět nemají.
Cenzurovány byly i ministryně
Tyto incidenty nejsou v Izraeli běžné, stávají se ojediněle, ale vždy vyvolávají obrovské pozdvižení a emoce sekulárně orientovaných Izraelců. Ti v tomto případě říkají, jestli už to opravdu není moc, když fundamentalisté takto cenzurují tváře žen, třeba těch, které nepřežily Osvětim.
Nedávno se také objevil například policejní snímek z jistého případu, na němž byly v botníku vyretušovány všechny ženské boty a zůstaly tam jenom mužské a dětské.
Ještě viditelnějším příkladem je kolektivní fotografie celé nové izraelské vlády. Na ní byly vymazány obě dvě ministryně a místo nich se na snímku objevili muži. Ukazuje to na velký rozpor mezi sekulární většinou obyvatel a náboženskými radikály.