Ultraortodoxní rabíni v Izraeli cenzurují fotografie, na kterých jsou ženy

Židovské ženy z Varšavského ghetta se za války staly obětí nacistického vyvražďování, teď se ale přímo v Izraeli nesmějí jejich tváře objevit na stránkách některých časopisů. Slavnou fotografii z válečné Varšavy v Izraeli zveřejnil jeden náboženský týdeník. Tváře všech žen na fotografii ale rozmazal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svět ultraortodoxních Židů, takzvaných charedim

Svět ultraortodoxních Židů, takzvaných charedim | Foto: Břetislav Tureček

Snímek zachycuje okamžik, kdy nacisté ve Varšavě obsadili tamní židovské ghetto a vyvádějí z něj skupinu civilistů. Jsou tam ženy a děti z rukama nad hlavou, řada těchto lidí pak skončila v nacistických vyhlazovacích táborech. Jde o velmi bolestný a emotivní snímek.

Tváře všech žen na světoznámé fotografii jsou však digitálně rozostřené. Vidět jsou pouze zbytky jejich postav. Plně zaostřeni jsou jen nacisté, muži a malé židovské děti také s rukama nad hlavou. Sekulární izraelský tisk takový postup označuje za náboženskou cenzuru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náboženské cenzuře v Izraeli informoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Podle vydavatelů časopisu, kterými jsou ultraortodoxní židé, fotografie doprovází článek o jednom z malých chlapců, který se na snímků vzdává nacistům. Ten poskytl novinám rozhovor, v němž popisuje, jak se v té době před pořízením fotografie cítil. Jsou to velmi emotivní vzpomínky.

Vydavatelé časopisu proto tvrdí, že o ženách z fotografie článek stejně nebyl, že se týkal jen chlapce, který rozostřený není. A že oni dohlížejí na to, aby jejich čtenáři viděli to, co mají vidět a co mohou vidět. Implicitně tak vlastně říkají, že tváře žen čtenáři vidět nemají.

Cenzurovány byly i ministryně

Tyto incidenty nejsou v Izraeli běžné, stávají se ojediněle, ale vždy vyvolávají obrovské pozdvižení a emoce sekulárně orientovaných Izraelců. Ti v tomto případě říkají, jestli už to opravdu není moc, když fundamentalisté takto cenzurují tváře žen, třeba těch, které nepřežily Osvětim.

Nedávno se také objevil například policejní snímek z jistého případu, na němž byly v botníku vyretušovány všechny ženské boty a zůstaly tam jenom mužské a dětské.

Ještě viditelnějším příkladem je kolektivní fotografie celé nové izraelské vlády. Na ní byly vymazány obě dvě ministryně a místo nich se na snímku objevili muži. Ukazuje to na velký rozpor mezi sekulární většinou obyvatel a náboženskými radikály.

Břetislav Tureček, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme