V noci se nejezdí, ve dne vidíte kontroly, domobranu i uprchlíky, popisuje cestování na Ukrajině reportér
Ukrajinou v posledních týdnech křižují miliony uprchlíků. Ti teď utíkají hlavně z východních oblastí zasažených druhou fází ruské invaze. Společně s nimi cestoval i reportér Českého rozhlasu, který se vrátil z Ukrajiny domů.
Při cestě přes Ukrajinu je třeba být trpělivý. Zdržení jsou velmi častá. Důvodem jsou mimo jiné desítky kontrolních stanovišť, kterými je třeba projet. Před některými se tvoří kolony, jiná jsou opuštěná a připravená, kdyby se zhoršila situace.
Počítat je také třeba s kolonami uprchlíků. Jedou v nich lidé všech sociálních kategorií, bohatí v drahých autech i chudí ve starých žigulících nebo volhách, kteří si na střechy svých vozidel upevnili, co jen šlo, například matrace a koberce.
V protisměru jezdí kamiony humanitární pomoci a vojenská technika. Kvůli bezpečnosti ale neprojíždí v kolonách, nýbrž v menších skupinkách.
Opevněné města a vesnice
Kontroly nejsou jen u měst. Připravené jsou i vesnice. Ty mají každá vlastní domobranu složenou z dobrovolníků, kteří hlídají všechny vjezdy, které jsou zataraseny betonovými bloky, ježky nebo pytli s pískem a vůbec vším, co bylo zrovna k dispozici, například trámy nebo pokácenými stromy.
Šedivý: Rusové nedělají rozdíl mezi civilním a vojenským cílem. Ukrajinci ano, to je znevýhodňuje
Číst článek
Na začátcích těchto vsí vyrostly malé pevnůstky, ať už z betonu, nebo z pytlů s pískem. V nich obránci daných lokalit momentálně doslova žijí.
Obdobně chráněné jako vjezdy jsou ze strategických důvodů také mosty. Nic z toho kvůli bezpečnosti ale není možné natáčet ani fotit.
Z jednoho konce Ukrajiny na druhý se v současnosti za jeden den autem přejet nedá. Mimo kontrol platí všude v zemi večer zákaz vycházení. Na polskou hranici cesta z Dnipra trvá nejméně dva dny.