Tisíce ortodoxně židovských poutníků cestují navzdory konflitku na Ukrajinu, války se nebojí

Vlády Izraele a Ukrajiny opakovaně vyzývají poutníky z řad ortodoxních Židů, aby se nevydávali na tradiční pouť k hrobu rabína Nachmana. Řada poutníků se však na střední Ukrajinu vypravuje, ruské invazi navzdory. Informuje o tom španělský deník El País.

Tel Aviv/Uman Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo. Ilustrační foto.

Z Tel Avivu do hlavního města Moldavska, ze kterého poutníci pokračují na Ukrajinu, bylo vypraveno na 50 charterových letů, které jsou již plně obsazeny (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Poutník Šalev Levi se bojí nebe více než světských hrozeb. Hlásí se k ortodoxnímu judaismu a řadí se k haredim, což v překladu znamená ten, kdo se bojí Boha. Levi se právě odbavil na telavivském letišti Bena Guriona na cestě do Moldavska. Odtud má po silnici přejet do Umanu na střední Ukrajině, kde se připojí k více než tisícovce ultraortodoxních Židů, píše v reportáži El País.

Palestinskou novinářku abú Aklahovou neúmyslně zastřelil voják, zjistili izraelští vyšetřovatelé

Číst článek

Levi chce splnit každoroční tradici započatou před dvěma stoletími a oslavit židovský Nový rok, Roš hašana, u hrobu rabína Nachmana z Breslova, zakladatele breslovského chasidského hnutí. Oslava se koná až za dva týdny a jediné obavy, které Levi teď má, se týkají toho, aby nedošlo k úplnému zákazu této tradiční pouti.

Na otázku, zda se nebojí cestovat do země, kde probíhá válka, Levi odpovídá, že se přece válčí i v Izraeli. Navíc jedinou autoritou, které naslouchá, je pro něho za každých okolností rabín, a nikoli izraelská nebo jiná vláda.

El País v článku odkazuje na zprávy izraelského televizního kanálu Keshet 12, který uvedl, že z Tel Avivu do hlavního města Moldavska bylo vypraveno na 50 charterových letů, které jsou již plně obsazeny. O tom, kolik lidí se na pouť nakonec vydá, ale můžeme pouze spekulovat. Žádný odhad však nepřesahuje 15 000 lidí. V předchozích letech se počet poutníků obvykle blížil dvojnásobku.

Levi uvádí, že víc než válka odrazuje mnohé věřící komplikovaná cesta. Zahrnuje tříhodinový let, další tři hodiny cesty autobusem na hranice a nakonec další tři hodiny do města Uman v Čerkaské oblasti.

Izraelský premiér Jair Lapid, který telefonicky hovořil přímo s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, přitom upozorňuje, že město Uman leží v oblasti, kde se bojuje. Ministerstvo zahraničí Izraele vydalo dvě varování před nebezpečnou cestou.

Hrozba ruských raket

K pouti se vyjádřil také ukrajinský velvyslanec v Tel Avivu, Jevhen Korničuk, který na facebook napsal, že Kyjev neumožňuje cestovat do země za účelem turistiky, dokud nebude schopen zajistit bezpečnost návštěvníků.

Izrael nebude vyžadovat po cizincích, aby hlásili soužití s Palestincem. Zrušil i kvóty pro studenty

Číst článek

„Představte si, že se v Umanu modlí dav padesáti tisíc lidí a Rusko se rozhodne vypálit rakety. Poté, co jsme byli svědky bombardování nákupních center, školek nebo škol, nemůžeme zaručit, že taková situace nenastane,“ cituje El País Korničuka.

Ve snaze oslovit ortodoxní židovskou populaci Korničuk poskytl několik rozhovorů také pro ortodoxní izraelský tisk. Tato početná skupina, čítající asi 13 procent obyvatel Izraele, totiž často ignoruje mainstreamová média.

Daniel Cohen, další z poutníků, se kterým reportér deníku El País mluvil, tvrdí, že o žádném cestovním upozornění neví. Během rozhovoru se na telavivském letišti chystá odbavit čtyři obrovské tašky plné jednorázových talířů a příborů pro skupinu sto dvaceti poutníků.

Cohen říká, že nemá čas sledovat zprávy, protože má na starosti důležitější věci. Argumentuje také tím, že Ukrajina je oproti Izraeli rozlehlá země a proto válku, která se odehrává zejména na jihu a východě, ani nepocítí. Dodává, že jeho motivace se nedá popsat slovy, ale že je pro něj pouť otázkou odvahy a víry.

Zakladatel striktně ortodoxního hnutí rabín Nachman své stoupence žádal, aby v rámci oslav židovského Nového roku nevynechali jediné setkání. Rabín zemřel v roce 1810, aniž by určil svého nástupce.

3:44

Svatba se ve zlomek momentu proměnila v pohřeb. Izraelsko-palestinský konflikt zasahuje pásmo Gazy

Číst článek

Stoupenci hnutí od té doby pořádají setkání před jeho hrobem. Tradice přežila dokonce i období stalinismu a po rozpadu Sovětského svazu se z poutě stal fenomén, kterého se účastní i menší skupiny vyznavačů jiných duchovních proudů.

Jak mezi poutníky na telavivském letišti, tak ve čtvrti Mea Šearim v ortodoxním srdci Jeruzaléma panuje všeobecný pocit únavy. V předchozích letech jim pouť komplikovala proticovidová opatření, letos je to bariéra v podobě války.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zůstalo v Umanu jen několik desítek Židů a synagoga začala sloužit jako protiatomový kryt, popisuje španělský El País. Desítky Ukrajinců se musely pravidelně ukrývat do mikve, podzemní rituální lázně, pokaždé když zazněly sirény protileteckého poplachu.

Ondřej Čížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme