U soudu v Haagu začal proces s Taylorem. Obžaloba pro něj žádá 80 let
Před zvláštním soudem pro Sierru Leone v Haagu dnes začal odvolací proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Dnes čtyřiašedesátiletý exprezident byl loni odsouzen k 50 letům vězení za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny během občanské války v Sieře Leone. Zatímco žalobce požaduje zpřísnění trestu, Taylorova obhajoba chce rozsudek zcela zrušit.
Obžaloba chce, aby byl Taylor uznán vinným z toho, že nařizoval zločiny, rebelové v Sieře Leone, kteří se nechvalně proslavili svojí krutostí byli podle obžaloby pod Taylorovým přímým vedením. Žalobce žádá zvýšil trest vězení na 80 let
Obhajoba naopak tvrdí, že obžalovací spis je plný nesrovnalostí a chyb v důkazech, a chtějí pro Charlese Taylora zproštění viny.
Někdejší liberijský prezident je od norimberského procesu v roce 1946 prvním bývalým vůdcem státu, kterého odsoudil mezinárodní soud.
Celá kauza se týká deset let trvající občanské války v africké Sierra Leone, která vešla do dějin svými dětskými vojáky a mimořádnou krutostí. Charles Taylor byl prezident sousední Libérie a podporoval vzbouřence v Sieře Leone, kteří svrhli tamní vládu. Rebelové mu za to platili krvavými diamanty.
Válka v Sieře Leone skončila před 11 lety, země ale patří stále mezi nejchudší na světě a lidé se snaží na nedávnou minulost zapomenout.
„Musíme odpustit a zapomenout. Došlo k usmíření a obnovení míru. Myslím, že bývalí bojovníci byli úspěšně integrováni zpátky do společnosti. Někteří teď pracují jako tesaři, jiní jako řidiči,“ řekl Českému rozhlasu před časem Alusine Bangura z Freetownu.
„Je třeba si uvědomit, že neměli na vybranou, že byli naverbováni do války násilím. A co se týče velitelů zodpovědných za násilí, někteří byli potrestáni a skončili ve vězení. Jeden z nich - Charles Taylor - teď čelí spravedlnosti v Haagu. Doufáme, že se dočkáme konce procesu s nějakým výsledkem,“ dodal Bangura.
Už brzy se dočká, jaký konečný trest si Charles Taylor vyslechne.