U soudu v Dillí vypovídali hlavní svědci hromadného znásilnění a zbití mladé Indky
V Indii začal zrychlený proces s pěticí násilníků, kteří brutálně znásilnili a zbili mladou Indku v městském autobusu. Ta později na svá zranění v singapurské nemocnici zemřela. Důkazy proti pětici násilníků jsou údajně nevyvratitelné. Obžalovaným hrozí trest smrti.
Dnes u soudu vypovídali hlavní svědci včetně muže, který znásilněnou a zavražděnou dívku doprovázel a vše viděl na vlastní oči.
K soudu dorazil na kolečkovém křesle, protože i jeho násilníci zbili, když chtěl mladou ženu bránit.
Důkazů proti násilníkům je celá řada. Obžaloba se opírá o analýzy DNA z krve, kterou experti našli na šatech útočníků a je totožná s krví zavražděné studentky. Dále jsou to výpisy z mobilních telefonů. Policisté u útočníků našli také osobní věci jak dívky, tak i mladíka, který dnes u soudu vypovídal.
Proces v indickém Dillí sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.
Muži dívku znásilnili, zbili ji i přítele, oba navíc okradli a vyhodili z autobusu.
Celý proces může podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Marka trvat několik týdnů:
„Jisté je, že je to zrychlený proces, to ale neznamená, že by to byla otázka několika dní. Ti, kteří jsou v procesu orientováni, mi říkali, že to může trvat několik příštích týdnů, možná dva až čtyři, těžko říct. Jenom svědků je osmdesát.“
Násilí na ženách je v Indii nejvíc diskutované téma. Kurzy sebeobrany praskají ve švech
Číst článek
Indie během vyšetřování případu zpřísnila zákony. Za znásilnění s následkem smrti hrozí nově automaticky poprava. Nová legislativa byla přijata s ohledem právě na tento případ, který v Indii vyvolal obrovskou vlnu nevole. Ve státě proběhla řada demonstrací, o ničem jiném se teď v zemi nemluví a nepíše.
Přísné zákony včera podepsal indický prezident, schválit je ještě musí poslanci. Pětici násilníků tak hrozí trest smrti. Soud bude pokračovat každý den až do vynesení rozsudku.
Kurzy sebeobrany praskají ve švech
V Dillí se teď ženy hromadně hlásí na kurzy sebeobrany. "Jednomu útočníkovi se třeba ubráním, ale když jich bude šest?" pochybuje Reena, která se právě zapsala do jednoho z kurzů. Jak říká, nemuselo ani přijít brutální znásilnění v autobuse, aby měly indické ženy strach vyjít po setmění na ulici. Není tam pro ně bezpečno.
„Po sedmé večer už nikam nechodím, rodiče by mě nepustili. Chápu to, je to pro moje bezpečí,“ říká asi dvacetiletá studentka a její kamarádky přitakají.
Své zkušenosti má i česká učitelka Renata, která v Dillí pracuje druhým rokem: „Po setmění se necítím vůbec nikde bezpečně, ani tam, kde bydlím.“