Americké vojáky nahradíme ve východní Sýrii co nejdříve, zní z Ankary. Kurdové se obávají ofenzivy
Turecko je rozhodnuto vojensky vstoupit do severovýchodní Sýrie co nejdříve po stažení amerických jednotek. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu podle deníku Hürriyet oznámil, že armáda může už brzy překročit řeku Eufrat. „A jestliže Turecko řekne, že (do Sýrie) vstoupí, tak vstoupí,“ řekl Çavuşoglu novinářům. Časový rámec ale neupřesnil. Hovoří se o tom, že by se měli Američané stáhnout během dvou až tří měsíců.
Oblasti východně od Eufratu v Sýrii ovládá povstalecká koalice, v níž hrají významnou roli kurdské milice YPG. Ty měly zásadní podíl na vytlačení džihádistů z takzvaného Islámského státu (IS), Ankara je ovšem považuje za teroristy a chce je z regionu vyhnat.
Vojáci USA se stahují ze Sýrie. Co za rozhodnutím stojí a co může znamenat pro Kurdy a Izrael?
Číst článek
Kurdové tvrdí, že po odchodu Američanů bude následovat turecká protikurdská ofenziva, která odčerpá jejich síly z boje proti Islámskému státu. Pohrozili také, že nebudou schopni dál střežit stovky zadržených bojovníků IS a jejich rodiny.
Kritika Francouzů
Ankara už v posledních dnech posílá k syrské hranici další vojáky a zbraně, čímž se podle tureckých médií připravuje právě na možnou ofenzivu po stažení vojáků USA.
Milice YPG v neděli zmínil i Çavuşoglu, a to když kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž už dříve prohlásil, že francouzské jednotky zůstanou v Kurdy ovládané části Sýrie jako „nárazník“.
„Pokud Francouzi zůstanou v Sýrii, aby chránili YPG, nebude z toho těžit ani Francie, ani YPG,“ prohlásil šéf turecké diplomacie.
‚Odehrávají se těžké boje.‘ Islámský stát zaútočil na arabsko-kurdské jednotky v jihovýchodní Sýrii
Číst článek
Trumpův verdikt
O stažení zhruba 2000 příslušníků speciálních sil ze severovýchodní Sýrie rozhodl prezident Donald Trump navzdory odporu armády a ministra obrany Jamese Mattise. Podle šéfa Bílého domu už se v regionu podařilo porazit teroristickou organizaci Islámský stát a američtí vojáci tam nejsou potřeba. Jejich stažení chce šéf Bílého domu sladit právě s Tureckem.
V reakci na Trumpův verdikt oznámil rezignaci nejen šéf Pentagonu Mattis, ale i zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti IS. Ten už dříve varoval, že by bylo „lehkomyslné“ považovat Islámský stát za poražený. Ve svém rezignačním dopisu pak napsal, že předčasné stažení amerických vojáků ze Sýrie vytvoří podmínky, které dříve vedly k vzestupu teroristické organizace.
Jak připomněla ČTK, Trump a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan se v neděli dohodli na koordinaci aktivit. Prezident USA na twitteru napsal, že měl s Erdoganem „dlouhý a produktivní“ telefonát, ve kterém diskutovali mimo jiné o „pomalém a vysoce koordinovaném“ stahování amerických jednotek ze Sýrie.
Podle Erdoganova mluvčího Ibrahima Kalina pak přijal pozvání k návštěvě Turecka. Šéf Bílého domu prý chce přijet během roku 2019, konkrétní datum stanoveno nebylo.