Turecko vypovědělo Řecku dohodu o vracení migrantů. Ankaře vadí nevydání údajných pučistů
Turecko vypovědělo dvoustrannou readmisní dohodu s Řeckem. Informoval o tom ve čtvrtek turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Na základě dohody mohlo Řecko zpět do Turecka vracet migranty, kterým neudělilo azyl. Vypovězení dohody nemá vliv na platnost významnější dohody o vracení migrantů mezi Tureckem a Evropskou unií.
Důvodem vypovězení dohody je propuštění osmi tureckých vojáků, kteří předloni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli do Řecka. Ankara se marně domáhala vydání vojáků, kteří se podle ní podíleli na pokusu o puč.
Řecko opět odmítlo vydat Turecku osm uprchlých vojáků
Číst článek
„V tuto chvíli jsme readmisní dohodu ukončili,“ oznámil ve čtvrtek šéf turecké diplomacie, kterého citovala agentura Anadolu. Vypovězení dohody ale nemá vliv na podobnou dohodu mezi Tureckem a Evropskou unií z března roku 2016, týkající se řeckých ostrovů v Egejském moři. „Ta je nadále v platnosti,“ poznamenal Çavuşoglu.
Řecko a jeho soudy vydání tureckých vojáků zamítly s tím, že by jim v Turecku nebyl zajištěn spravedlivý soud a hrozilo by jim mučení či smrt. V pondělí soud v Aténách propustil poslední čtyři z osmi zadržovaných vojáků, kteří se po zmařeném puči v červenci 2016 dostali do Řecka vrtulníkem a v zemi zažádali o azyl. Jednomu z nich už soud azyl přiznal, dalších sedm na rozhodnutí teprve čeká.
Readmisní dohoda je mezinárodní smlouva, podle které dochází k vracení lidí, kteří neoprávněně vstoupili na území jedné ze stran dohody nebo na něm neoprávněně pobývají, do země jejich původu.
Od pokusu o převrat uprchlo z Turecka mnoho vojáků, zejména do Evropy. Ankara totiž začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž přišlo o práci či bylo propuštěno z úřadu přes 100 000 lidí, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů. Režim je viní z příslušnosti k hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou organizaci.
Bilaterální dohoda Turecka s Řeckem upravuje zpětné přijímání uprchlíků, kteří v Řecku nedostanou azyl. Dohoda však byla naplňována velmi klopotně. Od roku 2016 Turecko podle řeckých údajů na jejím základě přijalo zpátky přes 1200 uprchlíků, z toho letos pouze pět.