Budeme nuceni otevřít vrata, pohrozilo Turecko. Žádá o pomoc s přemístěním syrských migrantů

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy, pokud nebude v severní Sýrii brzy ustavena takzvaná bezpečnostní zóna. Erdogan o možném otevření hranic hovořil ve čtvrtečním projevu ke své vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Prezident podle tiskových agentur zároveň řekl, že je odhodlán v Sýrii vytvořit bezpečnostní zónu, i pokud se na ní do konce měsíce nedohodne se Spojenými státy. Turecko chce podle prezidenta do bezpečnostní zóny přemístit milion z 3,65 milionu syrských uprchlíků.

USA předem neinformovaly o plánovaných náletech v Sýrii a ohrozily příměří, tvrdí Rusko

Číst článek

„Budeme nuceni otevřít vrata. Nemohou nás nutit, abychom tu zátěž nesli sami,“ uvedl Erdogan a dodal, že Turecko „ze světa neobdrželo potřebnou pomoc“, aby bylo schopno čelit náporu syrských uprchlíků. Agentura Reuters uvedla, že Erdogan v projevu za neochotu pomoci kritizoval Evropskou unii.

Zdlouhavý proces

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci. Koncem srpna začalo na jihovýchodě Turecka fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má ustavení bezpečnostní zóny koordinovat.

Více hlídek na hranicích, rychlejší deportace. Bezpečnostní rada v Řecku řešila nárůst migrantů

Číst článek

Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do Evropské unie dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda Evropské unie s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do Evropské unie. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila.

Podle migrační dohody Evropské unie s Ankarou by také měl být každý nelegální migrant, který se do Řecka dostane z Turecka a nesplňuje podmínky udělení azylu, vrácen do Turecka. Proces vyřizování azylových žádostí je ale zdlouhavý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme