Turecký ministr: Máme důkazy v případu saúdského novináře, nahrávku jsme ale zatím nikomu nedali
Turecko má důkazy v kauze zmizení novináře Džamála Chášukdžího ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, uvedl bez dalších podrobností ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Zároveň odmítl, že by Ankara komukoli poskytla nahrávky figurující v případu. Reagoval na zprávy, že audionahrávku, údajně prokazující vraždu novináře saúdským režimem, slyšel americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
„Turecko s nikým nesdílelo zvukový záznam. Máme důkazy a informace, až budou závěry vyšetřování, podělíme se o ně s celým světem,“ řekl turecký ministr zahraničí novinářům. Úřady zatím oficiálně neuvedly, že by byl Chášukdží zavražděn, ani dosud ze zmizení oficiálně neobvinily Rijád.
‚Mučili ho a poté zabili.‘ Turci tvrdí, že mají nahrávku smrti novináře Chášakdžího
Číst článek
Média nicméně - s odkazem na nejmenované zdroje z turecké policie - už krátce po zmizení novináře začala psát o vraždě, za níž stojí saúdský režim, který novinář žijící od loňska v USA kritizoval.
Z audionahrávky v předchozích dnech hojně citovala turecká média, podle nichž byl Chášukdží, který kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána, zavražděn 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle turecké policie přiletělo v den zmizení novináře či noc předtím do Istanbulu z Rijádu celkem 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové saúdskoarabské tajné služby i forenzní expert.
Černá dodávka
Turecká média v pátek napsala, že policie prozkoumala černou dodávku, kterou zachytily kamery před konzulátem v době, kdy do něj vcházel Chášukdží. Policie se zaměřuje i na další vůz, který podle kamerových záznamů v době zmizení novináře přejížděl mezi konzulátem a nedalekou rezidencí konzula.
Kvůli saúdskoarabskému novináři přiletěla do Istanbulu ‚skvadra vrahů‘, píší turecká média
Číst článek
Některým z těchto vozů mohlo být podle spekulací médií převezeno Chášukdžího tělo. Jeden z vozů jel podle médií v onen den do Bělehradského lesa na předměstí Istanbulu a druhý do města Yalova za Istanbulem.
Turecká policie až tento týden prohledala saúdskoarabský konzulát i v rezidenci konzula; dříve ji saúdská strana neumožnila.
Chášukdží navštívil konzulát své země kvůli chystané svatbě s tureckou přítelkyní už 28. září a další schůzku měl naplánovanou na 2. října. Po první návštěvě konzulátu prý svým známým řekl, že ho tam přijali vřele. Přesto před druhou schůzkou dal své přítelkyni, která čekala před budovou, telefon údajně propojený s jeho chytrými hodinkami. Právě jimi měla být podle médií pořízena ona audionahrávka.
Přítelkyni též novinář řekl, aby se obrátila na poradce tureckého prezidenta, pokud z budovy nevyjde. To snoubenka udělala asi po čtyřhodinovém čekání.
Poslední text novináře Chášukdžího: Arabský svět nejvíce potřebuje svobodu slova
Číst článek
Televize CNN v pátek uvedla, že poradce Yasin Aktay obratem informoval tureckou tajnou službu a volal i saúdskému velvyslanci v Ankaře. Ten mu prý řekl, že o novináři nic neví.
Turecká tajná služba, vydávající se za letištní policii, podle CNN pár hodin po zmizení novináře prohledala na letišti v Istanbulu jedno ze dvou letadel, jimiž přiletěla skupina oněch 15 Saúdských Arabů. Druhé letadlo stihlo odletět bez kontroly.
Novinářovo zmizení vyvolalo kritiku na adresu Rijádu ze strany některých západních zemí. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek připustil, že žurnalista je zřejmě mrtvý. „Zdá se mi, že to tak je,“ odpověděl na otázku novinářů, zda věří, že Chášukdží už není naživu.