Tři Iráčany ve věznici Abú Ghrajb mučili. Americká firma jim má vyplatit odškodné 42 milionů dolarů
Třem Iráčanům, kteří byli před dvaceti lety mučeni v nechvalně proslulé věznici Abú Ghrajb poblíž Bagdádu, bude muset americká společnost CACI International zaplatit odškodné ve výši 42 milionů dolarů, tedy 14 milionů (334 milionů korun) každému. Informovala o tom agentura AP. Zaměstnanci CACI International, jež sídlí ve Virginii, v Abú Ghrajbu prováděli výslechy na základě dohody s americkou vládou.
Společnost CACI popírá, že by se její zaměstnanci podíleli na mučení, a uvedla, že se proti úternímu rozsudku odvolá.
Úterní rozsudek je první, v němž byla civilní agentura uznána právně odpovědnou za mučení v Abú Ghrajbu. V dubnu 2004 šokovaly svět fotografie, na nichž američtí vojáci týrají a sexuálně ponižují irácké vězně ve věznici Abú Ghrajb. Snímky zveřejnila americká televize CBS. Zajatci vypověděli, že ve věznici čelili fyzickému a sexuálnímu násilí, včetně elektrických šoků a simulovaných poprav.
20 let od týrání iráckých vězňů v Abú Ghrajb. USA se to snažily spíš utajit než tomu zabránit, popisuje Kraus
Číst článek
Vláda tehdejšího prezidenta George Bushe mladšího se kvůli týrání vězňů dostala pod ostrou kritiku a odhalení praktik amerických vojáků také zesílilo hlasy volající po odchodu Američanů z Iráku.
Věznice byla v roce 2006 uzavřena, ale o tři roky později znovu otevřena jako centrální bagdádská věznice.
Úterní verdikt se týká tří Iráčanů, novináře, jenž nyní žije ve Švédsku, majitele obchodu s potravinami a ředitele školy. Trojice vypověděla, že byla během zadržování ve věznici vystavena bití, sexuálnímu násilí a dalším ponižujícím praktikám.
Neuvedli, že je mučili přímo zaměstnanci CACI, ale že pracovníci této firmy měli na mučení podíl, jelikož se s vojenskou policií dohodli na „změkčení“ zajatců před výslechem. Trojice byla nakonec propuštěna, aniž by byla obviněna.
Mluvčí CACI uvedl, že společnost byla „neprávem dlouhodobě negativně spojována s nešťastným a bezohledným jednáním skupiny vojenských policistů ve věznici Abú Ghrajb v letech 2003 až 2004“.