Tisk kritizuje komercializaci papežovy návštěvy v Německu
Bavorsko se tento týden chystá na velkolepou návštěvu. V sobotu tam přijede papež Benedikt XVI. A to je jedno z témat, která se objevují v dnešním zahraničním tisku.
Německá média si všímají sebemenších detailů cesty Josepha Ratzingera do Bavorska. Pozastavují se třeba i nad tím, jak je jeho návštěva zpopularizovaná a jaká je okolo ní komercializace.
Ve svém nejnovějším vydání si tento trend bere na paškál týdeník Der Spiegel. Článek nazval autor příhodně - Svatá veteš. Už několik týdnů se lidé v Bavorsku snaží prostřednictvím Svatého otce vytřískat zcela pozemské peníze. Na trhu je klobouk Ratzinger, klobása Ratzi, Benediktovo pivo nebo Ratzingerovy hrníčky.
Jakoby papežův představený Ježíš Kristus nebyl nikdy vyhnal kupce z chrámu, se katolická církev do čachrů taky pěkně zamíchala, poznamenává Der Spiegel. Po vzoru mistrovství světa a fotbalové federace FIFA jí jsou trnem v oku pirátské produkty. Jenom jedna firma smí z rozhodnutí duchovenstva v Řezně dodávat oficiální náboženské předměty zhotovené k příležitosti papežovy návštěvy v Bavorsku.
Stačí kliknout na www.willkommen-benedikt.de a všechny předměty, které Svatý stolec nechal vydat, můžete vhodit do virtuálního košíku. Za pět eur může být vaše lahvička se svěcenou vodou a papežovým obrázkem. Jako náhrada za německé vlajky z časů světového šampionátu poslouží vatikánská zástava. Ta se na autě udrží až do rychlosti 75 kilometrů v hodině. Svatý otec ještě ani zdaleka nedorazil, ale svatá veteš už účinkuje. A to nejen finančně, ale o tom místní pochopitelně mlčí, dodává německý týdeník Der Spiegel.
Zatímco německé noviny píší hlavně o papeži, ty australské o slavném ochránci životního prostředí Stevu Irwinovi, která včera zemřel. Většinou poznamenávají, že jde o tragickou ztrátu a šokující smrt. Dnešní vydání listu Australian připomíná, že Irwin zahynul během potápění při natáčení.
Steve Irwin byl podle zmíněného deníku pro mnohé směsicí Paul Hogana a Mela Gibsona. Divoká příroda pro něj představovala velký magnet. Ať už si o něm myslíme cokoliv, jedno je prý jasné. Steve Irwin byl bezpochyby člověk, který uměl vzít život pevně do rukou. Tvrdě pracoval, aby dosáhl svého cíle. Veškerou svou práci věnoval ochraně divoké přírody. Deník také poznamenává, že Irwin zemřel, když dělal to, co tolik miloval. Autor článku přiznává, že to asi zní jako fráze a v žádném případě nenahradí smrt člověka, ale je to tak.
V britských novinách, konkrétně v deníku Guardian, se dnes objevil článek předsedy Konzervativní strany Davida Camerona. Věnuje se poměrně zajímavému nápadu, který už Britové jednou měli a dokonce ho i využili. Šéf konzervativců totiž navrhuje bližší spojenectví s Indií. Doslova píše: Příliš dlouhou dobu byla politika Velké Británie přímo posedlá Evropou a Spojenými státy. Vztahy s Evropany a Američany přirozeně jsou a i nadále budou pro Brity zásadní.
Cameron ale dodává, že je načase, aby se Britové konečně podívali, kde leží další britské strategické zájmy. Pokud totiž chceme být opravdovými a zodpovědnými lídry v 21. století, musíme věnovat daleko více energie právě takovým oblastem na celém světě, kde leží zatím skryté strategické zájmy Velké Británie. A jednou z nich je právě Indie, napsal šéf britských Konzervativců pro list Guardian.